28. září 2014 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dokumenty v kauze Nagyová: Když rozvědka slouží milence premiéra, je to protiprávní

Jana Nagyová přichází k soudu s Karlem Randákem. Vypovídala jako svědkyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová přichází k soudu s Karlem Randákem. Vypovídala jako svědkyně. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Městský soud v Praze zpochybnil rozhodnutí soudkyně Heleny Králové v kauze Nagyová. Usnesení se týká využití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase. Podle něj Jana Nagyová (dnes Nečasová) využila rozvědku jako soukromou firmu.

Podle soudce Václava Kašíka bylo předchozí rozhodnutí soudkyně Králové mylné. „Napadené usnesení je předčasné, neodůvodněné, nepřezkoumatelné a nepřesvědčivé,“ píše v usnesení ze 3. září.

„Pokud Vojenské zpravodajství poskytuje služby zcela soukromého charakteru milence předsedy vlády, není ani zapotřebí znát veškeré interní předpisy Vojenského zpravodajství, aby si i laik učinil jasnou představu, že jde o protiprávní činnost,“ stojí také v dokumentu, který mají Lidovky.cz k dispozici (viz níže.)

Zpravodajci ale i nadále odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli takzvané kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

K TÉMATU:

Soudkyně Králová, jejíž rozhodnutí Kašík napadá, na konci června udělila Janě Nagyové (Nečasové) za zneužití Vojenského zpravodajství roční podmínku. Součástí rozhodnutí bylo také zastavení trestního stíhání zpravodajce Pohůnka. Případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů zpravodajství Páleníka a Kovandy soud postoupil k vyřešení ministerstvu obrany s podezřením z kázeňského provinění. Proti tomu žalobci podali stížnost. Kvůli podmínce pro Nagyovou (Nečasovou) podali odpor.

Přiloženým usnesením se záležitost vrací znovu k obvodnímu soudu k hlavnímu líčení. Kdy začne soud kvůli zneužívání rozvědky, zatím ale není jasné.

Lidovky.cz