Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nekopejte do mě. Nechci být hromosvodem neúspěchů ODS, píše Nečasová Fialovi

Česko

  11:50
PRAHA - Jana Nečasová (dříve Nagyová) v úterý definitivně opustila Občanskou demokratickou stranu. V otevřeném dopise předsedovi ODS Petru Fialovi totiž stáhla svou žádost celostátnímu smírčímu výboru, který mohl rozhodnout o tom, že ve straně zůstane. Již dříve ji vyloučila její stranická buňka. Fiala její rozhodnutí respektuje.

Jana Nagyová přišla k soudu svědčit upravená a elegantně oblečená. foto: ČTK

Šéf ODS na konci července manželce expremiéra Petra Nečase doporučil, aby přerušila své členství ve straně do definitivního rozhodnutí soudů v jejích případech. "Posíláte mi tento vzkaz prostřednictvím médií, i když jste mi mohl sdělit svoje stanovisko buď přímo, nebo prostřednictvím mého manžela," píše v dopise, na který upozornil server Týden.cz, Nečasová, která se rozhodla reagovat obdobným způsobem.

Zbabělé výmluvy ODS

"Pomíjím teď skutečnost, že jsem z ODS byla vyloučena, a nemohu tak podle stanov přerušit členství, které nemám. Nechci ale být hromosvodem a 'viníkem' politických neúspěchů ODS, ve které jsem strávila a pracovala sedmnáct let," uvedla v dopise Nečasová. Má za to, že nevýrazná politika současného vedení strany má být obhájena lacinou výmluvou na ní a jejího manžela, což považuje za zbabělé.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokud ODS nectí presumpci neviny, ani v ní být nechci. Kopnout si do ženy, která řízením osudu leží na zemi, je sice možné, ale je to projevem slabošství," stojí také v dopise. "Proto vám oznamuji, že stahuji svoji žádost smírčímu výboru, aby zrušil rozhodnutí místního sněmu o ukončení mého členství v ODS," vzkázala také Fialovi.

Problematická minulost ODS

Šéf ODS se příliš k jejímu rozhodnutí vyjadřovat nechtěl. Skrze mluvčí strany uvedl jen, že jej respektuje. "Občanská demokratická strana se musí vyrovnávat i s některými problematickými věcmi ve své minulosti, ale já vám řeknu otevřeně, mě naše minulost moc nezajímá. Já jsem přišel do ODS proto, aby měla dobrou budoucnost a tím směrem ji vedu," řekl ke kauze Nagyová již na konci července.

Kauza Nagyová

Státní zástupce viní Nečasovou ze zneužití vojenské rozvědky ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády. Soud za to Nečasové (Nagyové) koncem června uložil trestním příkazem roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Proti nepravomocnému verdiktu podal právník Nečasové odpor. Více čtěte ZDE.

Spolu se svým manželem čelí Nečasová rovněž obvinění z podplácení tří exposlanců ODS. Zmínění zákonodárci nebo jim blízká osoba podle státního zástupce získali pozice ve statutárních orgánech podniků se státní účastí výměnou za to, že se na podzim 2012 vzdali mandátů a nehlasovali proti návrhu zákona, s nímž Nečasova koaliční vláda spojila otázku důvěry. Policie dále podezřívá Nečasovou z podílu na vynášení informací Bezpečnostní informační služby. Více čtěte ZDE.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.