Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šnajdr žádá 5000 za každý den ve vazbě. ‚S mým morálním kreditem mě mohli opět zvolit‘

Česko

  7:00
PRAHA - Naprosto fatální a zdrcující, popisuje bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr následky toho, že byl podle Nejvyššího soudu neprávem stíhán v kauze Nagyová. Server Lidovky.cz nahlédl do žaloby, v níž žádá po státu odškodnění. A lze z ní detailně rozklíčovat, jak sestavil žalovanou částku: bez pár korun čtyři miliony.

Exposlanci (zleva) Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC/TOMAS HAJEKČeská pozice

Funkce v dozorčí radě státní firmy Čepro získal výměnou za složení poslaneckého mandátu. Tak popsalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci handl, za který začalo loni v létě exposlance Šnajdra stíhat za přijetí úplatku. 

Ve vazbě strávil nakonec 33 dní - dokud Nejvyšší soud nerozhodl, že stíhání jeho, stejně jako dalších dvou exposlanců Petra Tluchoře a Ivana Fuksy je nezákonné. V době spáchání údajného trestného činu je totiž chránila poslanecká indemnita. 

Větev "poslanecké trafiky"

Na počátku stál spor mezi "rebelujícími" poslanci Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou, kteří na podzim 2012 odmítali daňový balík prosazovaný Nečasovou vládou, která s ním spojila svou existenci. Poslanci nakonec složili mandáty, čímž umožnili jeho schválení.

Podle obvinění, kterému později čelili, se funkcí vzdali výměnou za pozice ve firmách vlastněných státem. V pozadí handlů měla stát Jana Nagyová, tehdejší šéfka premiérova kabinetu Petra Nečase. Ten byl z uplácení poslanců ODS později také obviněn. A spolu s nimi i Roman Boček, který měl pracovat jako spojka mezi Nagyovou a rebelující trojicí.

Tato větev kauzy tedy není pravomocně ukončena, a to i přesto, že Nejvyšší soud loni v červenci vyňal Tluchoře a spol. z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Poté co ministerstvo spravedlnosti minulý týden zamítlo jejich nárok na odškodnění, obrátili se na soud. "Újmu žalobce lze bez nadsázky označit za naprostou 'ztrátu, zkázu jeho dosavadní společenské a profesní reputace'," uvádí se v dokumentu, který získal server Lidovky.cz. Šnajdr v něm vystupuje jako žalobce. 

Člověk s morálním kreditem

Exposlanec uvádí, že před vypuknutím kauzy Nagyová byl "váženou a bezúhonnou osobou s vysokým morálním kreditem pro oblast státní správy, pročež mu byla funkce člena a následně předsedy dozorčí rady společnosti Čepro svěřena". Nicméně trestní stíhání má nyní pro něj naprosto "fatální a zdrcující následky", a to především v podobě značné difamace jeho osoby.  

Konkrétně považuje za naprosto nemožné, aby pokračoval ve svých politických ambicích. A právě to je jeden z důvodů, kvůli kterým žádá i odškodnění za nemajetkovou újmu. Šnajdr tvrdí, že nebýt kauzy Nagyová, mohl být nyní poslancem. Přestože se na podzim roku 2012 (podobně jako Tluchoř a Fuksa) vzdal mandátu, čímž se zažehnala krize Nečasovy vlády, chtěl prý znovu kandidovat. "Zcela jistě by se vzhledem ke svém dosavadní morální bezúhonnosti, praxi a zkušenostem bez větších problémů (do sněmovny) dostal," uvádí se v žalobě. 

Krom toho na něm podle jeho slov ulpělo "stigma" osoby zapletené do jedné z největších novodobých politických kauz, což mu způsobilo značnou újmu i v jeho profesní cti a pověsti.

Den ve vazbě: 5000 korun

Nemajetkovou újmu Šnajdr vyčíslil přesně na 3 165 000 korun. "Tři miliony představují náhradu za nezákonné stíhání" a dále žádá exposlanec "pět tisíc korun za každý den svého nezákonného držení ve vazbě". Těch za mřížemi strávil 33, tedy celkem 165 tisíc korun. 

Odškodnění v číslech

  • nemajetková újma: 3 165 000 Kč
  • náklady na právníky: 804 650 Kč
  • ušlé odměny z VZP: 22 000 Kč

CELKEM: 3 991 650 Kč (plus úroky)

Druhou nejvyšší žalovanou částkou jsou pak výdaje, které měl Šnajdr na právní zastoupení. Ty vyčíslil na zhruba 800 tisíc korun. A třetí položku ve finální sumě, kterou požaduje jako odškodnění, tvoří peníze, které měl získat coby člen Správní rady VZP. Kvůli držení ve vazbě mu totiž ušla jednání, za která měl být honorován odměnou v celkové výši 22 tisíc korun. 

Celkem tak Šnajdr žádá po státu bezmála čtyři miliony korun. Plus úroky z prodlení. A odškodnění v obdobné výši požadují i další dva exposlanci. Jejich žádosti už má na stole Obvodní soud pro Prahu 2. Ministerstvo spravedlnosti jejich požadavky zamítlo s tím, že z trestního stíhání byli vyňati kvůli indemnitě, a proto se na ně odškodnění nevztahuje. Takové vysvětlení však advokáti všech tří exposlanců označili za ohýbání zákona.

ČTĚTE VÍCE:

Ve větvi takzvaných poslaneckých trafik kauzy Nagyová dosud zůstávají tři obvinění: tehdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová, která měla stát v pozadí dohod s "rebelujícími" poslanci ODS, Roman Boček, který měl mít funkci prostředníka, a obviněn z podplácení je i expremiér a tehdejší předseda ODS Petr Nečas.

Důkazy, na kterých vystavěli olomoučtí žalobci obvinění, tvoří odposlechy Jany Nagyové. Exposlanec Šnajdr v nich přímo nevystupuje, jeho jméno padlo pouze v sms zprávě, kterou Nagyová napsala Nečasovi a dalším: „Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr." Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který jako jediný mohl funkci v Čepro Šnajdrovi oficiálně nabídnout, řekl, že se na exposlance obrátil až několik týdnů poté, co Šnajdr ve sněmovně skončil. Že by kvůli tomu na něj ODS činila nátlak, nepotvrdil. 

Exposlanci rok poté

Největší novodobá politická kauza převrátila bývalým poslancům ODS pracovní životy naruby. Co nyní Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr dělají?

  • Fuksa pracuje v advokátní kanceláři svého obhájce Tomáše Gřivny. Jak napsal týdeník Respekt, stal se novým společníkem ve firmě Center for Regulatory Compliance Programs, kterou loni na podzim založil Gřivna se společníkem, spolužákem a bývalým ministrem dopravy Radkem Šmerdou.
  • O Šnajdrově novém angažmá se toho příliš neví, údajně se věnuje poradenské činnosti, z politiky však úplně neodešel, šéfuje oblastnímu sdružení ODS Mělník.
  • Politiku naopak téměř úplně opustil dlouholetý přední člen ODS Petr Tluchoř. Pracuje jako zaměstnanec pro nejmenovanou soukromou firmu "v oblasti rozvoje lidských zdrojů" a je jen řadovým členem ODS. "Nikam nekandiduji a nehodlám na tom ani nic měnit," napsal Respektu.

ČTĚTE VÍCE: Rok po zátahu na úřadu vlády: Nagyová pracuje jako účetní

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat