Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

S prací Krollu jsem spokojen

Česko

  13:14
PRAHA - Vyšetřování agentury Kroll, která provedla audit financí vicepremiéra Jiřího Čunka, je pro ministra zahraničí Karla Schwarzeberga uzavřená věc. Výjimku udělá pouze, pokud by se našlo něco závažného na 700 stránkách, které v Čunkově spisu chybějí. Podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je audit jen dalším krokem k "vyhnívání" Čunkovy kauzy, která měla skončit u soudu.

Karel Schwarzenberg foto: Lidové noviny

Agentura Kroll vypracovala audit právě na Schwarzenbergovo zadání."Pro mě je to uzavřené, mimo kdyby se v těch stránkách objevilo něco závažného," řekl ministr v Otázkách Václava Moravce. Firma Kroll ale podle něj tvrdí, že nic takového neočekává. Schwarzenberg ujistil, že stojí o chybějících 700 stran. "Teď doufám, že se brzy objeví," řekl. Čunek tvrdí, že o chybějících stránkách ve spisu nevěděl. "Můžu mu to věřit, poněvadž je to přes 4000 stránek," podotkl.

Sobotka: Hrajete si na soudce i na policii
Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve stejném pořadu prohlásil, že audit je nesmyslný a jen dalším krokem k "vyhnívání" Čunkovy kauzy, která měla skončit u soudu. "Tato kauza musí jít k soudu a paní (nejvyšší státní zástupkyni Renatu) Veseckou je podle mne nutné odvolat," navrhl Zaorálek s poukazem na spekulace o jejích zásazích do vyšetřování.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) poznamenal, že Zaorálek si hraje na soudce, státního zástupce i policii, protože nejlépe ví, jak má být rozhodnuto. Podle něj byla Čunkova údajná korupční kauza zastavena v souladu s platnými zákony. Podotkl, že Vesecká stanula v čele státních zástupců za vlády v čele s ČSSD.

Ministr se Zaorálkovým slovům jen smál
Schwarzenberg uvedl, že audit měl pouze poskytnout podklady pro rozhodnutí, zda může zůstat s Čunkem ve vládě, nikoli pro posouzení postupu Vesecké, což je věc ministra spravedlnosti. "Pokud pan ministr takto rezignoval na činnost policie a státních zastupitelství, že si takhle zprivatizoval tu kauzu pro firmu Kroll, tak měl odstoupit už v té chvíli z funkce ministra zahraničí," řekl k tomu Zaorálek. Schwarzenberg na jeho slova reagoval už
jen smíchem.

Schwarzenberg dnes také řekl, se po operaci srdce cítí bezvadně a rozhodně neuvažuje o tom, že by v následujících měsících rezignoval ze zdravotních důvodů. Ministr v únoru podstoupil zákrok, který souvisel s jeho srdečními problémy a vysokým krevním tlakem.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!