26. července 2018 20:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sanitka převážející pacienta s antraxem havarovala. Záchranáři nacvičovali zásah v Bubenečském tunelu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Cvičně dekontaminována musela být i celá nebezpečná zóna - tedy okruh patnácti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cvičně dekontaminována musela být i celá nebezpečná zóna - tedy okruh patnácti... | foto: HZS Praha - Jan Kostík

Praha Vysoce nakažlivý pacient v sanitce, která havarovala. Krizovou situaci nacvičovaly v noci ze středy na čtvrtek složky Integrovaného záchranného systému (IZS) v pražském Bubenečském tunelu. Kromě vyproštění posádky sanitky hasiči, hygienici, policisté a záchranáři také následně dekontaminovali celou oblast.

Kromě pražských hasičů, policistů, záchranářů a hygieniků si zásah vyzkoušeli i lidé ze Zdravotního ústav Ústí nad Labem a Technické správy komunikací.

Sanitka převážející vysoce nakažlivého pacienta s plicní formou antraxu narazila do stěny Bubenečského tunelu. Takový scénář nacvičovali záchranáři v noci ze středy na čtvrtek.
Zraněný člen posádky nahlásil nehodu, na místo se tak vydaly další složky integrovaného záchranného systému.

Scénář celé situace byl poměrně prostý. Sanitka převážející vysoce infekčního pacienta s plicním antraxem v důsledku technické poruchy narazila o půlnoci do stěny tunelu. Na místě zůstali zaklíněni dva členové posádky a převážený pacient, který na následky nehody zemřel. Jeden z členů posádky následně přivolal záchranáře. Ti informovali krajské operační středisko hasičů, kteří vyslali na místo síly a prostředky a informovali další složky IZS.

Současně se o nehodě dozvěděla také Policie ČR a to díky kamerovému záznamu v tunelu. Na místo dorazila první z nich - a protože nevěděla o možné nákaze, byla vystaveni plicnímu antraxu. Další hlídky, které v rámci cvičení na místo dorazily, už o situaci věděly vše potřebné. Uzavřely tak nebezpečný prostor v tunelu, odklonily dopravu a připravily místo na příjezd ostatních složek.

Jakmile dorazili hasiči, vymezili nebezpečnou patnáctimetrovou zónu okolo místa nehody. Do této zóny vstoupila skupina v ochranných oblecích, aby mohla potvrdit stav posádky, zajistit místo a provést protipožární opatření.

Hasiči následně z kabiny vyprostili zraněnou posádku sanitky, dekontaminovali je a předali do péče záchranářům. Právě koordinace mezi jednotlivými složkami byla nedílnou a důležitou součástí celého cvičení.

Poté zasahujícíc dekontaminovali všechny osoby, které byly vystaveny nákaze, a také sanitku a všechny použité věci.

Takováto cvičení pomáhají všem složkám IZS připravit se na podobné reálné situace, ve kterých by bylo třeba zasahovat u pacienta s nebezpečnou a vysoce nakažlivou nemocní, jako je plicní antrax. Ten je bakteriálního původu a vyskytuje se zejména u hospodářských zvířat, bývá ale používán i jako součást biologických zbraní. Přenáší se nejen skrze ústa, ale i dýchací cesty nebo oděrky v kůži.

Lenka Čechová
  • 0Diskuse