Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Právo

Saudek částečně vyhrál u soudu nad synem

Fotograf Jan Saudek. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA - Městský soud v Praze v pondělí částečně vyhověl žalobě známého fotografa Jana Saudka na společnost Saudek.com patřící jeho bývalé partnerce Sáře a jeho synovi Samuelovi. Fotograf se domáhá neplatnosti dvou licenčních smluv, podle kterých o jeho snímcích rozhoduje a zastupuje ho právě společnost Saudek.com.
  16:12

Soud konstatoval, že jedna ze smluv je neplatná pro její nejasný předmět, zbytek žaloby však zamítl. Řekla to mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Rozhodnutí je nepravomocné a podle vyjádření Samuela Saudka se obě strany hodlají odvolat, tudíž se kauza znovu přesune k vrchnímu soudu, který ji už jednou prvoinstančnímu soudu vrátil.

Jde o plakáty a pohledy
Výhradní licenční smlouva z 11. května 2005, která byla prohlášena za neplatnou, se týká práv pořizovat reprodukce ze Saudkových děl - plakáty, pohledy.

"Ono se vlastně zatím nic nemění," řekl Saudek mladší s tím, že rozhodnout by měl až druhoinstanční soud. Podle soudkyně Jaroslavy Lobotkové by měl fotograf se svým synem uzavřít smlouvu novou, která jasně vymezí předmět.

Samuel Saudek, který žije s bývalou partnerkou svého otce Sárou, se již dříve ohradil, že existuje jen jedna licenční smlouva, kterou jeho otec u notáře podepsal. Jan Saudek si svým podpisem jist nebyl.

Pravost podpisu
"Je snadné napodobit můj podpis," řekl tehdy Saudek starší ještě před soudním jednáním. Podle jeho obhájkyně fotograf smlouvu nepodepsal a navrhovala zkoumání pravosti podpisu. Podle Samuela však soud uznal, že jeho otec smlouvu podepsal vědomě.

Třiasedmdesátiletý Jan Saudek je uznávaným fotografem. Proslul hlavně akty plnoštíhlých žen. Většina jeho fotografií je kolorována.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...