Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotograf Saudek s dukláky omládl

Sport

  10:33
Pravěká lovkyně? Samozřejmě oštěpařka Barbora Špotáková. Bodyguard půvabné tyčkařky Kateřiny Baďurové? Vysoký výškař a její partner Tomáš Janků, jak jinak. Dáma se slunečníkem? Kajakářka Štěpánka Hilgertová...

Martina Sáblíková. foto: Repro LN.

Řeč je o novém kalendáři Dukly, jehož autorem je slavný fotograf Jan Saudek a který byl pokřtěn při včerejším vyhlášení nejlepších armádních sportovců roku 2008.

Tomáš Dvořák a jeho ženy.„Už jsem nějaké sportovce portrétoval a nerad bych, aby se urazili, ale tihle byli daleko nejlepší,“ řekl Saudek, světově nejproslulejší český fotograf současnosti s více než 400 výstavami po celém světě.

Saudek, jehož práce jsou zastoupeny ve všech prestižních světových muzeích a galeriích, vymyslel pro zúčastněné netypické pózy. „Chtěl jsem, aby to bylo veselé, protože lidi nestojí o suchopárné portréty. Sám jsem sportoval, takže jsme brzy našli společnou řeč,“ přiblížil.

Špotákovou zaskočilo, že focení v Saudkově ateliéru trvalo dvacetPříprava na fotografování. Jan Saudek s oštěpařkou Barborou Špotákovou. minut. „Zpravidla jde o dvě až tři hodiny,“ divila se.

„Vím, že nemůžu zdržovat lidi od práce, skákal jsem nejrychleji, jak umím. Fotografování olympijské vítězky pro mě bylo vyznamenáním,“ pokýval hlavou Saudek.

Až na dvě výjimky se prý může pod svá dílka podepsat se vší slávou. „Jsou tam fotky dobré a některé i lidsky sympatické,“ říká a zmiňuje snímek, na němž skifař Synek dává autogramy dětem. „Jsou to dvě z mých vnoučat, kterých mám požehnaně, a můj nejmladší syn Matěj. Mám k tomu sentimentální vztah.“

Nejradši má fotografii, na níž akrobatická lyžařka Nikola Sudová zdolává boule na skútru. „U práce má být legrace, tak jsem ten skútr kvůli tomu koupil. Ale použil jsem ho i u kalendáře pro jednu firmu, bohatě se mi zaplatil. Teď je v garáži, v létě na něm vyjedu,“ těší se.

Nikola Sudová.A které jsou ony dvě výjimky? „Pan sumista Poříz se nechtěl fotit s mým synkem. Mohla to být světová fotografie, protože on je obrovskej chlap, ale asi by to bylo proti zásadám zápasu sumo. Ani jsem necekl, i když dítě bylo připravené. A skvělá slečna rychlobruslařka Sáblíková z nějakých důvodů odmítla romantické šatičky. Ale nemám nejmenší právo někoho k něčemu nutit,“ zmínil jednu ze svých zásad. Nicméně i zmíněné dvě fotografie považuje za velmi obstojné. „Ale mohly být velké.“

Romantický kýč odlehčí dřinu
Říká, že vůbec nejlepší byla spolupráce se Štěpánkou Hilgertovou. „Kdosi mě varoval, ale je to strašně milá holka. Fotka má atmosféru, i když je to kýč, samozřejmě. Jenže sport je tvrdá dřina a ten romantický kýč to trochu odlehčí,“ má jasno.

Nejlepší armádní sportovci roku 2008
1. Barbora Špotáková (atletka) 1483
2. David Kostelecký (střelba) 1349
3. Ondřej Synek (veslování) 1044
4. J. Volf, O. Štěpánek
(vodní slalom)
966
5. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 857
6. Roman Šebrle (atletika) 383
7. Martin Jakš (lyžování) 356
8. David Svoboda (mod. pětiboj) 330
9. Libor Jiroušek (parašutismus) 255
10. Michal Michalík
(mod. pětiboj)
200
Trenér roku: Rudolf Černý

Celkově prý tato práce pro něj byla radostí. „Strašně si těchto šampionů vážím, sport naučí člověka jít za cílem. Znám to, za mlada jsem si v polovině závodu nemohl lehnout do kánoe a rozbrečet se. Každý z těch, které jsem fotil, si tím peklem prošel nesčetněkrát. A jsou mladí. Víte, já chodím cvičit s takovými dědky, a oni mluví jenom o houbách a o tom, jak rostou ceny. Pro mě tohle fotografování bylo povznášející, protože jsme se pořád smáli. Samozřejmě jsem beznadějně starej, ale tihle mladí mi zase pomohli udržet krok a neskuhrat,“ pravil chlapík, který denně zvládne 73 kliků, tolik, kolik je mu let.

„Ale když mám náladu a publikum, udělám i stovku,“ usmívá se.

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...