Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Saudkovy fotky u soudu

Česko

PRAHA Pražský městský soud možná již zítra rozhodne, kdo bude moci do budoucna nakládat se snímky jednoho z nejslavnějších českých fotografů Jana Saudka.

Spor vede fotograf se svým synem Samuelem a jeho ženou Sárou, která před tím, než si vzala Samuela, žila dlouhá léta s Janem Saudkem. Fotograf se u soudu domáhá zrušení smluv, podle kterých o komerčním využití jeho snímků rozhoduje společnost SAUDEK. com, kterou spoluvlastní Samuel a Sára Saudkovi.

U soudu jde o hodně. Třiasedmdesátiletý Saudek je totiž celosvětově uznávaný fotograf, který patří mezi komerčně vůbec nejúspěšnější české umělce. „Jde o všechny stěžejní věci, které kdy Jan udělal,“ říká navíc fotografova současná partnerka Pavlína Houdková.

Podle soudkyně Jaroslavy Lobotkové spor „může teoreticky skončit“ už ve středu. Záleží ovšem na tom, jak budou vypovídat a zda vůbec přijdou obeslaní svědci.

Rodinná pře o Saudkovo dílo trvá již léta, je značně nepřehledná a běží u několika soudů. Ve středu nepůjde podle Samuela Saudka přímo o práva na prodej originálů fotek jeho otce, ale „o práva na pořizování reprodukcí, plakátů, pohlednic či vydávání knih“ z těchto snímků. Základem sporu jsou smlouvy, ve kterých měl Jan Saudek údajně přenechat využívání většiny svých starších snímků společnosti SAUDEK. com výměnou za proplácení režijních nákladů a 15 procent z jejího zisku.

Podle Houdkové je ovšem podpis falešný: „Nic takového nikdy nepodepsal.“ Také Samuel Saudek o své pravdě nepochybuje, když říká, že jeho otec „podepsal plnou moc u notáře“. Spor bude řešit i policie. Syn totiž tvrdí, že se otec dopustil pomluvy, a on na něj proto minulý týden podal trestní oznámení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!