Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Zajac se ze slovenské reformy poučil

Česko

  14:09
PRAHA - Top 09 představila svou vizi reformy zdravotnictví v režii Rudolfa Zajace. Nebojí se Karel Schwarzenberg, že spojení s bývalým slovenským ministrem zdravotnictví straně uškodí? "Proč? Je to jeden z největších odborníků," říká lídr Top 09 v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Proč jste oslovili s návrhem na spolupráci právě Rudolfa Zajace?
Protože je to jeden z největších odborníků. A také proto, že nesdílíme názor řady lidí, že všichni specialisté přicházejí ze Západu. Někdy mají totiž dobré nápady i naši slovenští bratři.

Slovenská veřejnost ale tamní reformu zdravotnictví moc dobře nepřijala...
Z chyb, které se staly na Slovensku - a připouští je i Zajac, jsme se poučili a nebudeme je opakovat. Základní Zajacovy úvahy ale byly správné.

Na Slovensku se inspiroval i Tomáš Julínek a stálo ho to ministerské křeslo. Nebojíte se proto, že vám spojení s panem Zajacem uškodí?
Ne. Od začátku jsme říkali, že budeme prosazovat i nepopulární věci. A platí to i v tomto případě.

Top 09 pro zrušení poplatků ruku nezvedne

Poslanci a senátoři Top 09 nepodpoří případné zrušení zdravotnických poplatků. Pokud by se na tom ale shodla většina české politické scény, nebude to mít pro zdravotnictví fatální následky. Podle lídra Top 09 Karla Schwarzenberga totiž existuje i řada jiných regulačních mechanismů.

Reformu zdravotnictví chce strana postavit na třech základních pilířích. Jedním z nich jsou kroky vedoucí ke zvýšení odpovědnosti všech účastníků systému, tedy pacientů, poskytovatelů péče, zdravotních pojišťoven i státu. Druhý pilíř je zabezpečení komplexní sociálně-zdravotní ochrany lidí a třetím je zlepšení dostupnosti excelentní péče pro všechny, zejména zkrácení čekacích lhůt na náročné výkony.

"Podle mého názoru patří české zdravotnictví mezi nejlepší v Evropě. Změny, které by se měly učinit, se musí udělat velmi citlivě a nesmí být dramatické. Navíc musí sloužit pacientům," zdůraznil Rudolf Zajac, bývalý slovenský ministr zdravotnictví a poradce Top 09 v této oblasti.

Lidovky.cz, ČTK

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč