Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pirátský zastupitel slavil úbytek katolíků. Nejen režisér Strach obvinil jeho stranu z komunismu

Pirátský radní Adam Zábranský rozčeřil vody kolem úbytku katolíků v Česku foto: Michal TurekMAFRA

Pirát Adam Zábranský na Twitteru oslavoval s odvoláním na poslední statistické údaje klesající počet českých obyvatel, kteří se hlásí k římskokatolické církvi. To vyvolalo na sítích pozitivní i negativní ohlasy. Ostře se ohradil „katolický režisér“ Jiří Strach, který obratem obvinil Piráty, že vždy byli a budou komunisty.
  16:04

Začátkem týdne Zábranský na Twitteru reagoval na první zveřejněné výsledky loňského sčítání lidu. Ty uvádí, že k římskokatolické církvi se v Česku hlásí 741 tisíc obyvatel, přičemž při posledním sčítání v roce 2011 jejich počet přesahoval jeden milion. „To není špatná zpráva,“ chválil si úbytek katolíků pražský zastupitel Zábranský.

Zábranského tweet vyvolal ve vlákně vlnu reakcí. Proti Pirátovi se nejsilněji ohradil režisér a herec Jiří Strach, který se aktivně hlásí ke katolickému vyznání a snaží se bránit dle svého mínění tradiční hodnoty. Ten za použití slovní hříčky Piráty považuje za komunisty.

„Jasný a v neděli to bude zase volání po lásce a láskyplných tweetech…,“ komentoval Strachovu reakci senátor Václav Láska. Tradičně po svém se ozval starosta pražských Řeporyjí. „Co ty jsi za pitomce...,“ komentoval Pirátův status Pavel Novotný.

Jeho spolustranička a pražská politička Alexandra Udženija k tomu poznamenala: „Komunisté víru vždycky nesnášeli. Hlavně proto, protože se jí báli. Morální a etické zásady, jasné rozlišení dobra a zla, milosrdenství a nenásilí se jim nikdy nehodilo do krámu. Očividně se toho moc nezměnilo.“

Zábranský má však i podporu. Třeba mezi spolustraníky. „Pražský radní vyvolal kontroverze tím, že vyjádřil pozitivní emoci nad poklesem počtu křesťanů podle sčítání lidu domů a bytů. Tak bych ho chtěl podpořit a vyjádřit pozitivní pocity nad poklesem věřících obecně,“ reagoval bývalý poslanec Vojtěch Pikal.

„Věřím, že až nebudou v novinách horoskopy, s odvoláním na boží slovo vypalovány olivové háje a většina občanů státu s největší armádou věřit na anděly, bude lépe,“ dodal.

Komunismus a Piráti

Spojování České pirátské strany s komunistickým režimem není v poslední době výjimkou. Nedávno se ke komunismu veřejně přihlásila i neúspěšná kandidátka na předsedkyni strany Jana Michailidu, která pak svůj postoj mírnila poukazem na demokratické prvky v jeho prvotním stádiu.

Za komunisty byli Piráti označováni i v minulosti například v souvislosti s prosazováním zdanění prázdných investičních bytů.

První výsledky sčítání lidu z minulého roku mimo jiné potvrdily dlouhodobý trend, který uvádí, že českých obyvatel hlásících se k náboženskému vyznání masivně ubývá. K největší církvi v zemi se ještě v roce 1991 hlásily 4 miliony obyvatel, v roce 2001 2,7 milionu, v roce 2011 už jen milion a nyní přes 740 tisíc.

Poslední sčítání také ukázalo, že oproti období před deseti lety přibylo ze 700 tisíc na 960 tisíc lidí, kteří se označují za věřící, ale už se k žádné církvi nehlásí.

Více než 5 milionů lidí aktivně v roce 2021 uvedlo, že jsou bez náboženské víry. Více než 3 milionům nestálo ani za to, aby políčko k náboženské víře vůbec nějak vyplňovali.

Jak se stavíte k víře vy?

celkem hlasů: 9100

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 27. ledna 2022. Anketa je uzavřena.

Jsem římský katolík4385
Jsem bez náboženské víry2462
Jsem věřící, ale nehlásím se k žádné církvi1277
Hlásím se k Českobratrské církvi evangelické365
Hlásím se k jinému náboženství211
Hlásím se k Církvi československé husitské189
Hlásím se k islámu106
Hlásím se k buddhismu105
Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.