Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Se smrtí Giscarda d'Estainga odešel modernizátor a ‚silná politická generace‘, reagovali Zeman a Babiš

Bývalý prezident Valery Giscard d'Estaing. foto: REUTERS/Morris Mac Matzen/File PhotoČTK

PRAHA - Smrt bývalého francouzského prezidenta Valéryho Giscarda d’Estainga znamená odchod státníka, který modernizoval Francii. V reakci na jeho úmrtí to uvedli prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Připomněli také jeho zásluhu na integraci Evropy. Giscard d’Estaing zemřel ve středu ve věku 94 let. Prezidentem Francie byl v letech 1974 až 1981.
  12:51

Zeman ve čtvrtek zaslal francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi kondolenční telegram. „Vaši vlast opustila významná osobnost, která byla právem označována nejen za modernizátora Francie, ale především za politika, který se výrazně zasadil o podobu dnešní evropské integrace a jehož odkaz sjednocené Evropy bude žít i nadále,“ uvedl v něm. Vyjádřil v něm zároveň upřímnou soustrast.

Zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Úřad hlavy státu vykonával sedm let

Premiér Babiš na twitteru uvedl, že smrtí Giscarda d’Estainga odešla silná politická generace. „Setkali jsme se v únoru 2016 v Paříži. Státník, který bojoval ve druhé světové válce a jako prezident v 70. letech modernizoval Francii,“ uvedl. Připomněl, že stál u zrodu rychlovlaků TGV a zasadil se o rozvoj jaderné energetiky. „Po pádu berlínské zdi se pak pustil do reformování EU, aby byla schopná pojmout nové, postkomunistické členské státy včetně ČR. Čest jeho památce. Evropě i Francii bude chybět,“ dodal český předseda vlády.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil prezidenta Giscarda d’Estainga za obdivuhodnou osobnost. „Oceňuji jeho odhodlání budovat evropské společenství. Navždy zůstane jedním z otců Evropské unie,“ napsal na twitteru. Za pokrokovou označil hlavně jeho snahu o vytvoření jednotné měny. „Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodině a celé Francii,“ dodal.

Autor: