Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfové politických stran kritizují víza do Kanady

Cyril Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyril Svoboda | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Šéfové ČSSD Jiří Paroubek, KDU-ČSL Cyril Svoboda a KSČM Vojtěch Filip a místopředseda ODS Petr Nečas dnes tvrdě kritizovali kanadský záměr zavést opět víza pro české turisty. Míní, že pro to není důvod. Podle některých zdrojů je o zavedení víz kvůli vysokému počtu Čechů žádajících v Kanadě o azyl prakticky rozhodnuto.

Šéf české diplomacie Jan Kohout to ale nepotvrdil. Paroubek dnes řekl, že víza by byla skandální, Svoboda je označil za nepřijatelná. Není vyloučeno, že oznámení z Kanady o vízech přijde už počátkem příštího týdne.

Paroubek a Svoboda vízovou povinnost odmítají a dovolávají se i jednání v rámci Evropské unie. Svoboda hovoří o možnosti obrátit se na Evropský soudní dvůr. "Myslím, že je třeba jednat s Kanaďany na úrovni EU," řekl Paroubek novinářům.

Svoboda v dnešním prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že Kanada je jedinou zemí na světě, která azyl některým českým občanům uděluje, což je varovné. "A i když se tak děje, nemůže být počet žadatelů z České republiky vzhledem k velikosti a počtu obyvatel v Kanadě jejím ohrožením," napsal bývalý ministr zahraničí Svoboda.

Migrace převážně Romů do Kanady je podle některých informací organizovaná a má ekonomické důvody.

"Česká republika je demokratickou zemí, je právním státem, ve kterém se respektují práva jedinců v míře, která odpovídá standardům evropských zemí," zmínil Svoboda. Dodal, že po přijetí antidiskriminačního zákona Praha splňuje úplně všechny podmínky pro ochranu menšin jako ostatní členské státy sedmadvacítky.

"V případě, že k tomuto kroku kanadské orgány přistoupí, je nezbytné zdůraznit, že k němu nemají vůbec žádný důvod. Z tohoto pohledu je tento krok kanadské strany velmi nevlídným a nevstřícným krokem," řekl České televizi (ČT) místopředseda ODS Nečas. Smutek vyjádřil šéf komunistů Filip.

"Přece jenom Česká republika pracovala na určitém systému tak, abychom s Kanadou měli bezvízový styk," řekl ČT.

Kohout v pátek uvedl, že zavedení víz pro Česko by vyvolalo odvetnou reakci celé EU, Praha sama by reagovala zřejmě zavedením víz pro diplomaty a držitele služebních pasů. Kohout se také zmínil o možnosti zavedení víz pro Kanadu v rámci celé sedmadvacítky. Podle Svobody se vláda a diplomacie musí okamžitě dovolávat principu solidarity u EU.

"V opačném případě by vláda připustila, že existuje v otázce dodržování práva rozdíl mezi naší zemí a ostatními členskými státy unie," konstatoval Svoboda. Pokud by naléhání na unii selhalo, musí se vláda domáhat řešení soudní cestou. "Očekávám, že vláda tento týden navržený postup začne realizovat," doplnil Svoboda.

Kanada by víza obnovila dva roky od jejich zrušení. Do Kanady utíkají převážně čeští Romové, od letošního ledna do dubna jich tam přiletělo 1077.

Za celý loňský rok jich bylo 861. Vízová povinnost platila od roku 1997 do roku 2007 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...