Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát rozhodne o kožešinových farmách. Oslovte svého senátora, vyzývá herec Vydra v kostýmu

Česko

  11:30
PRAHA - Senátoři budou ve středu řešit zákaz kožešinových farem. Poslanecký návrh na zákaz kožešinových farem od roku 2019 se přitom možná vrátí ze Senátu do Sněmovny s pozměňovacím návrhem. Senátní hospodářský výbor v úterý doporučil prodloužit období pro zušení farem do konce roku 2022 a zvýšit kompenzace chovatelům.

Vydra - spot foto: youtube.com

Senát se bude návrhem na zákaz farem zabývat na své schůzi, která začíná ve středu. Pokud zákon vrátí do Sněmovny, budou se jím poslanci zabývat na své zářijové schůzi, která je zatím poslední řádnou schůzí před volbami.

Senátní zdravotnický výbor naopak zákaz farem podpořil, podle senátora ČSSD Jana Žaloudíka to nikdo nezpochybňoval. Senátor nicméně očekává, že v horní komoře se povede ještě debata nad mírou kompenzací pro majitele rušených farem.

Veleba: vymezení podmínek kompenzací je amatérské

Senátor Jan Veleba (SPO) v hospodářském výboru Senát zákaz zamítl, to ale výbor neschválil. Veleba svůj návrh zdůvodnil hlavně tím, že budoucí rozsah kompenzací rušeným farmám není podle schválené podoby možné předjímat. Vymezení podmínek pro poskytnutí kompenzačního příspěvku je podle jeho názoru amatérské. Vyjádřil také obavu, co se stane s jinými chovy, například s chovy prasat nebo slepic.

Podobně se vyjádřil Karel Kratochvíle (ČSSD). Podle jeho slov „budeme poslouchat vegetariány, jak je báječný život bez masa“. Ptal se také, komu se otevře trh, pokud Česko kožešinové farmy zakáže. Předseda výboru Jan Hajda (ČSSD) uvedl, že pokud by Senát tento zákon přijal, bude to „nejhorší negativní návrh“ z celé EU. Nezařazený senátor Ladislav Kos zákaz nazval diletantským způsobem vyvlastnění.

Za jednoho norka šest tisíc korun

Hajda pak předložil pozměňovací návrh, který výbor doporučil schválit. Kromě posunu termínu likvidace farem na prosinec 2022 v něm navrhl zvýšit kompenzaci za jednoho chovaného norka až na 6000 korun. Zástupce předkladatelů a předseda sněmovního výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD) označil Hajdův návrh za nepřijatelný.

V klecích drží 15 tisíc norků. Stát ze mě udělá žebráka, stěžuje si majitel kožešinové farmy

Provozovatelé farem by podle Sněmovnou schválené verze mohli žádat kompenzace od státu. Dostat by je měli zpravidla v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou ministerstvo zemědělství. Výše příspěvku by neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let.

Novela zákona o ochraně zvířat proti týrání, jejíž schválení ve Sněmovně začátkem června podpořilo 132 ze 161 přítomných poslanců, má zakázat „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií.

Popros svého senátora, navrhují autoři výzvy

Poslaneckou novelu podepsalo 50 poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. Argumentovali etickými důvody i tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat. Petici za přijetí zákazu podepsalo zhruba 46 000 lidí.

Oponenti se obávají mimo jiné toho, že zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. Argumentovali také tím, že se chov pouze přesune do Polska či Norska, kde jsou podle nich kvůli kožešinám chovány miliony zvířat ročně.

V posledních dnech v reakci na možný návrat návrhu ze Senátu do Poslanecké sněmovny, vznikla iniciativa s maskotem v podobě herce Václava Vydry v kostýmu superhrdiny. Na webové stránce vyzvasenatorum.cz vyzývá lidi, aby oslovili senátory a požádali je o podporu zákona bez prodlužování přechodného období.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...