Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Zruší Evropská unie písmeno Ř? Senátor Doubrava šířil vtip jako poplašnou zprávu

Česko

  17:19
PRAHA - Senátor Jaroslav Doubrava na Facebooku sdílel poplašnou zprávu, že Evropská unie chce zrušit písmeno Ř. Téměř rok staré satirické sdělení v něm vzbudilo obavy z revoluce v českém jazyce. Mnozí uživatelé Doubravovi věřili, jeho samotného incident mrzí. Server, z něhož čerpal, považoval za seriózní zdroj, v budoucnu prý bude opatrnější.

Senátor Jaroslav Doubrava. foto: MAFRA

„Tak už nám berou i mateřský jazyk a my si to necháme líbit,“ napsal zhruba před dvěma týdny na Facebooku senátor za Ústí nad Labem. „Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení,“ doplnil Doubrava (sdružení Severočeši.cz) ke zprávě, která informovala, že zmiňované písmeno zmizí od července z abecedy.

‚Aktuální‘ Paříž na rok starém videu. Proti Parlamentním listům se ohradili bojovníci s hoaxy

Netušil přitom, že jde o vtip z první poloviny loňského roku, který vyprodukoval satirický web pravdive-zpravy.cz provozovaný televizí Prima. „Zprávu jsem převzal ze serveru, který jsem do té doby považoval seriózní,“ vysvětlil Doubrava serveru Lidovky.cz.

Sdělení proto nikterak neověřoval a ani jej to nenapadlo. Že se nejedná o pravdu si uvědomil až z některých následných reakcí. Objevili se ovšem i tací, kteří senátorovu tvrzení věřili a vyvolalo v nich podobné obavy.

Karel Srp (vlevo) bývalý šéf Jazzové sekce, uprostřed senátor Jaroslav Doubrava, bývalý dlouholetý člen KSČ a KSČM, na cestě na hradní večírek.

„Mrzí mě, že jsem naběhl na takovou informaci,“ dodal Doubrava s tím, že v budoucnu bude muset být v podobných případech více obezřetný. Krátce poté, co příspěvek na svém facebookovém profilu zveřejnil, prý musel na několik dní do nemocnice a následně se k němu již nevracel. Nyní nevyloučil, že jej možná stáhne.

V původně satirické zprávě mimo jiné stojí: „Řehořové, Bedřišky a Jindřichové se budou muset připravit na velké změny, letní jazykové kotrmelce se však budou týkat každého z nás. Evropská lingvistická rada spadající pod EU jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř.“

Důvod, proč mělo k takovém kroku dojít? Písmeno údajně v Evropě nikdo nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná.

Zprávy se okamžitě chytlo několik konspirátorů, kteří se ani nepokoušeli ověřit její pravdivost. Utekl jim tak i fakt, že takzvaná Evropská lingvistická rada ve skutečnosti neexistuje. Opírali se přitom pouze o vyjádření smyšleného jazykovědce Františka Měcha.

Jak ovšem loni v červenci upozornil server Manipulatori.cz, satirický web využívá Měcha jako odborníka na všechno. Jednou je z něj návrhář, jindy pro změnu politický analytik nebo zástupce Českého svazu ledního hokeje ve vedení IIHF.

Autor: