Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zruší Evropská unie písmeno Ř? Senátor Doubrava šířil vtip jako poplašnou zprávu

Senátor Jaroslav Doubrava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Jaroslav Doubrava. | foto: MAFRA

PRAHA Senátor Jaroslav Doubrava na Facebooku sdílel poplašnou zprávu, že Evropská unie chce zrušit písmeno Ř. Téměř rok staré satirické sdělení v něm vzbudilo obavy z revoluce v českém jazyce. Mnozí uživatelé Doubravovi věřili, jeho samotného incident mrzí. Server, z něhož čerpal, považoval za seriózní zdroj, v budoucnu prý bude opatrnější.

„Tak už nám berou i mateřský jazyk a my si to necháme líbit,“ napsal zhruba před dvěma týdny na Facebooku senátor za Ústí nad Labem. „Čeká češtinu revoluce? EU chce zrušit písmeno Ř! Prý kvůli zjednodušení,“ doplnil Doubrava (sdružení Severočeši.cz) ke zprávě, která informovala, že zmiňované písmeno zmizí od července z abecedy.

Netušil přitom, že jde o vtip z první poloviny loňského roku, který vyprodukoval satirický web pravdive-zpravy.cz provozovaný televizí Prima. „Zprávu jsem převzal ze serveru, který jsem do té doby považoval seriózní,“ vysvětlil Doubrava serveru Lidovky.cz.

Sdělení proto nikterak neověřoval a ani jej to nenapadlo. Že se nejedná o pravdu si uvědomil až z některých následných reakcí. Objevili se ovšem i tací, kteří senátorovu tvrzení věřili a vyvolalo v nich podobné obavy.

Karel Srp (vlevo) bývalý šéf Jazzové sekce, uprostřed senátor Jaroslav...

Karel Srp (vlevo) bývalý šéf Jazzové sekce, uprostřed senátor Jaroslav Doubrava, bývalý dlouholetý člen KSČ a KSČM, na cestě na hradní večírek.

„Mrzí mě, že jsem naběhl na takovou informaci,“ dodal Doubrava s tím, že v budoucnu bude muset být v podobných případech více obezřetný. Krátce poté, co příspěvek na svém facebookovém profilu zveřejnil, prý musel na několik dní do nemocnice a následně se k němu již nevracel. Nyní nevyloučil, že jej možná stáhne.

V původně satirické zprávě mimo jiné stojí: „Řehořové, Bedřišky a Jindřichové se budou muset připravit na velké změny, letní jazykové kotrmelce se však budou týkat každého z nás. Evropská lingvistická rada spadající pod EU jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř.“

Důvod, proč mělo k takovém kroku dojít? Písmeno údajně v Evropě nikdo nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná.

Zprávy se okamžitě chytlo několik konspirátorů, kteří se ani nepokoušeli ověřit její pravdivost. Utekl jim tak i fakt, že takzvaná Evropská lingvistická rada ve skutečnosti neexistuje. Opírali se přitom pouze o vyjádření smyšleného jazykovědce Františka Měcha.

Jak ovšem loni v červenci upozornil server Manipulatori.cz, satirický web využívá Měcha jako odborníka na všechno. Jednou je z něj návrhář, jindy pro změnu politický analytik nebo zástupce Českého svazu ledního hokeje ve vedení IIHF.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...