Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Senior přinesl na služebnu v Prostějově 23 funkčních granátů, měl je doma desítky let

ilustrační snímek foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Igelitovou tašku naplněnou dvěma desítkami granátů přinesl dnes ráno osmdesátiletý muž na jednu z policejních služeben v Prostějově. Policisté munici vynesli okamžitě před budovu a přivolali pyrotechnika. Podle něj šlo o funkční výbušninu a munici převzal k odborné likvidaci, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová.
  13:13

Evakuace policejní služebny nebyla podle ní nutná. Senior řekl, že munici měl doma několik desítek let. Případ policisté vyšetřují zatím pro podezření z trestného činu nedovolené ozbrojování, řekla policejní mluvčí Zajícová.

Na policejní služebnu v Prostějově v ulici Újezd přišel muž s igelitkou naplněnou granáty před 08:00. Policistům řekl, že je měl uložené v rodinném domě několik desítek let. Uvedl, že je našel nyní při úklidu a rozhodl se je odevzdat na policii k bezpečné likvidaci.

Granáty pro armádu by se mohly vyrábět ve Vrběticích. Nebudou ale české

Z domu, který se nachází v teritoriu obvodního oddělení Němčice nad Hanou, přitom s municí cestoval do Prostějova na policejní služebnu minimálně deset kilometrů. „Službu konající policisté ihned zareagovali, muže s taškou vykázali před budovu a předměty uložily na travnatý pás do bezpečné vzdálenosti od budovy a přivolali na místo pyrotechniky,“ uvedla policejní mluvčí.

Podle pyrotechnika šlo o funkční výbušninu, v igelitce muž donesl na služebnu 22 cvičných granátů, jeden ruční granát a jeden třecí zapalovač do ručního granátu. „Vše si pyrotechnik převzal k odborné likvidaci,“ dodala Miluše Zajícová.

Případ zatím policisté vyšetřují pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Nevylučují, že na základě dalšího prověřování právní kvalifikaci rozšíří pro trestný čin obecné ohrožení.

Policisté dlouhodobě apelují na veřejnost, aby s nalezenými předměty připomínající munici lidé nemanipulovali a neodnášeli je, ale nález neprodleně oznámili na policii.

Autor: