Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Silvestrovské oslavy byly v Praze mimořádně klidné. Na pořádek dohlížely desítky policistů

Česko

  23:03aktualizováno  1. ledna 2021 7:20
Praha - Příchod nového roku byl v Praze vzhledem k současným omezením kvůli epidemii koronaviru mimořádně klidný. Hasiči do jedné hodiny po půlnoci likvidovali 17 menších požárů souvisejících se silvestrovskými oslavami a mluví o nejklidnějším Silvestru za posledních deset let. Podobnou zkušenost mají záchranáři, kteří zažili běžnou noční službu, s oslavami a použití zábavní pyrotechniky souviselo 12 výjezdů.

V záchranářském kamionu Golem, který jako každý rok stál na Václavském náměstí, zdravotníci tentokrát neošetřili ani jednoho pacienta. Žádné zásadní problémy, konflikty či masivní porušování vládních nařízení neeviduje do půlnoci ani policie. Detailní a kompletní informace o průběhu silvestrovské noci zveřejní policisté, záchranáři i hasiči ráno.

Neobvykle klidná silvestrovská noc v centru Prahy.
Silvestr

Například loni pražští hasiči za noc z 31. prosince na 1. ledna vyjížděli k 57 převážně menším požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou, záchranáři za noční směnu zaznamenali 255 zásahů.

Desítky lidí protestovaly proti vládním opatřením. V Praze se demonstranti odmítali rozejít

Hasiči uvedli, že tento Silvestr byl nejklidnější za poslední desetiletí. „Do 01:00 hodiny evidujeme 17 požárů v souvislosti s pyrotechniku. Naštěstí se jedná o menší požáry křoví a zbytků pyrotechniky. V Řeporyjích jsme zlikvidovali požár dřevěných palet na ploše deset krát pět metrů,“ uvedli na twitteru. První výjezd roku 2021 měla hasičská stanice na Chodově, která vyjížděla čtyři minuty po půlnoci k požáru živého plotu v Plenčíkově ulici.

Na rozdíl od minulých let, kdy v centru Prahy slavily příchod nového roku tisíce lidí, Čechů i zahraničních turistů, byly večer a v noci ulice kolem Václavského a Staroměstského náměstí vzhledem k restrikcím a omezenému cestování téměř prázdné.

Záchranná služba tak letos nemusela využít velkokapacitní Golem určený například pro hromadná neštěstí, a po půlnoci ho začala balit. Posilové posádky nicméně fungují celou noc. Záchranáři během silvestrovské noční směny řešili přes stovku událostí, v souvislosti s oslavami měli 12 výjezdů. „Nechceme to zakřiknout, ale vypadá to na jeden z nejklidnějších Silvestrů, co pamatujeme,“ uvedla pražská záchranná služba dvě hodiny po půlnoci na twitteru.

Poslední noc s domácím večírkem. Riziko nákazy je v Česku velmi vysoké, proto na Silvestr není výjimka

Policii v hlavním městě na Silvestra zaměstnala hlavně večerní demonstrace proti vládním opatřením na Václavském náměstí. Několik demonstrantů prostor před sochou svatého Václava odmítalo opustit, policisté při protestu zajistili tři z nich. Poté zatím nemusela řešit žádné vážnější incidenty, řekla před 01:00 mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Silvestrovské oslavy letos nejen v Česku poznamenal koronavirus. V zemi jsou zavřené restaurace či bary, platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti a od 21:00 do páté hodiny ráno až na výjimky zákaz vycházení. Na veřejnosti se smí scházet maximálně dva lidi, kteří nepatří do jedné domácnosti. Praha navíc na řadě míst zakázala používání zábavní pyrotechniky, městem se přesto celý večer rozléhaly petardy a nebe rozsvěcovaly světlice či malé ohňostroje. Hasiči předem varovali lidi, aby neodpalovali pyrotechniku z balkonů či oken, protože hrozí požáry bytů, aut či kontejnerů.Policie ČR na twitteru poděkovala lidem za to, že to vydrželi a neslavili Silvestra na ulicích. „I když jsme vás o to prosili, byla pro nás silvestrovská noc bez lidí smutná premiéra. Nechť se příští rok neopakuje,“ uvedli policisté spolu s novoročním přáním.

Autor: