Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skandál na medicíně: ke studiu v Ostravě nastupují i ti, kdo nezvládli přijímačky. Na úkor úspěšnějších

Česko

  5:00
OSTRAVA - Když dostala Ostravská univerzita svolení otevřít v roce 2010 lékařskou fakultu, řada lékařských kapacit to kritizovala. Zřejmě oprávněně, protože tamní fakulta dosud nemá dobrou pověst. Jedním z důvodů může být i to, že studovat na Lékařské fakultě Ostravské univerzity (LF OU) mohou i ti, kdo neudělali přijímací zkoušky. Na úkor úspěšnějších.
Studenti - ilustrační foto

Studenti - ilustrační foto foto: Lidové noviny

LN mají k dispozici materiál s výsledky přijímacího řízení, které dokládají, že se s nimi na fakultě už od jejího vzniku manipuluje. A to ve prospěch vybraných zájemců, kteří mají, řečeno po ostravsku, „tlačku“ – protekci.

Například letos nastoupil do prvního ročníku student (či studentka), který u zkoušek z biologie, fyziky a chemie získal celkem jen 43 bodů z 90. Podmínkou složení přijímací zkoušky přitom bylo získat alespoň 46 bodů. Tento limit překonalo celkem 467 uchazečů, z nichž se mělo vybrat 120 nejlepších. Podobně loni: do prvního ročníku se zapsalo hned pět zájemců, kteří zkoušky nezvládli.

Na podivné praktiky LN upozornily rektora Jana Latu. Podle něj jde o zcela novou informaci. „Samozřejmě se tím budu zabývat a nechám to prošetřit,“ vzkázal.

Fakulta se pro LN vyjádřila pouze tak, že na zaslané otázky nebude odpovídat, protože nevěří v objektivitu listu. Za LF OU komunikovala Hana Hanke, která mluví také za privátní CGB laboratoř. Přitom audit firmy Deloitte konaný letos ve Fakultní nemocnici Ostrava prokázal, že v CGB působilo osm zaměstnanců státní nemocnice. Kvůli střetu zájmů, který audit odhalil, musel nemocnici s ostudou opustit i děkan LF OU Arnošt Martínek.

Kvůli podezření na podivné praktiky u přijímacího řízení se LN obrátily i na proděkanku pro studium a celoživotní vzdělávání Ivonu Závackou, která má 

tyto záležitosti v gesci. Nejprve slíbila LN schůzku, ale pak ji odmítla s tím, že odpoví na písemné dotazy. Nakonec ale místo odpovědí LN získaly pouze obecné vyjádření z tiskového oddělení fakulty.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKOVNÝ ZÁMEČNÍK (23-27.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč