Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skandál na medicíně: ke studiu v Ostravě nastupují i ti, kdo nezvládli přijímačky. Na úkor úspěšnějších

Česko

  5:00
OSTRAVA - Když dostala Ostravská univerzita svolení otevřít v roce 2010 lékařskou fakultu, řada lékařských kapacit to kritizovala. Zřejmě oprávněně, protože tamní fakulta dosud nemá dobrou pověst. Jedním z důvodů může být i to, že studovat na Lékařské fakultě Ostravské univerzity (LF OU) mohou i ti, kdo neudělali přijímací zkoušky. Na úkor úspěšnějších.
Studenti - ilustrační foto

Studenti - ilustrační foto foto: Lidové noviny

LN mají k dispozici materiál s výsledky přijímacího řízení, které dokládají, že se s nimi na fakultě už od jejího vzniku manipuluje. A to ve prospěch vybraných zájemců, kteří mají, řečeno po ostravsku, „tlačku“ – protekci.

Rektor odloží jmenování děkana Lékařské fakulty v Ostravě, chce prošetřit machinace okolo přijímaček

Například letos nastoupil do prvního ročníku student (či studentka), který u zkoušek z biologie, fyziky a chemie získal celkem jen 43 bodů z 90. Podmínkou složení přijímací zkoušky přitom bylo získat alespoň 46 bodů. Tento limit překonalo celkem 467 uchazečů, z nichž se mělo vybrat 120 nejlepších. Podobně loni: do prvního ročníku se zapsalo hned pět zájemců, kteří zkoušky nezvládli.

Na podivné praktiky LN upozornily rektora Jana Latu. Podle něj jde o zcela novou informaci. „Samozřejmě se tím budu zabývat a nechám to prošetřit,“ vzkázal.

Fakulta se pro LN vyjádřila pouze tak, že na zaslané otázky nebude odpovídat, protože nevěří v objektivitu listu. Za LF OU komunikovala Hana Hanke, která mluví také za privátní CGB laboratoř. Přitom audit firmy Deloitte konaný letos ve Fakultní nemocnici Ostrava prokázal, že v CGB působilo osm zaměstnanců státní nemocnice. Kvůli střetu zájmů, který audit odhalil, musel nemocnici s ostudou opustit i děkan LF OU Arnošt Martínek.

Studenti v Ostravě podezírají děkana z cíleného rozkladu lékařské fakulty. Žádají o pomoc vládu

Kvůli podezření na podivné praktiky u přijímacího řízení se LN obrátily i na proděkanku pro studium a celoživotní vzdělávání Ivonu Závackou, která má 

tyto záležitosti v gesci. Nejprve slíbila LN schůzku, ale pak ji odmítla s tím, že odpoví na písemné dotazy. Nakonec ale místo odpovědí LN získaly pouze obecné vyjádření z tiskového oddělení fakulty.