Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za machinace kolem přijímaček hrozí Ostravské univerzitě omezení akreditace pro Všeobecné lékařství

Česko

  15:38aktualizováno  18:24
Ostrava - Ostravské univerzitě (OU) hrozí podle zprávy komise Národního akreditačního úřadu omezení akreditace oboru Všeobecné lékařství kvůli chybám při přijímacím řízení. Na obor by pak lékařská fakulta nemohla přijímat nové studenty. Děkan fakulty Arnošt Martínek kvůli tomu nehodlá rezignovat, protože to nepovažuje za osobní selhání.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Mluvčí fakulty Hana Hanke uvedla, že fakulta už zpřísnila odvolací řízení při přijímání studentů. Podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) univerzita o akreditaci nepřijde.

Rektor odloží jmenování děkana Lékařské fakulty v Ostravě, chce prošetřit machinace okolo přijímaček

Akreditační úřad začal prověřovat dění na fakultě, když se v médiích objevily zprávy o možných manipulacích při přijímacím řízení. Komise úřadu pak při kontrole řízení našla pochybení. Vzhledem k jejich závažnosti doporučila radě úřadu zkontrolovat přijímací řízení i v nelékařských studijních programech fakulty a v programech na ostatních fakultách OU. Kdyby tato prověrka také odhalila nedostatky, měla by rada podle zprávy zvážit, zda s univerzitou nezahájí řízení o odnětí institucionální akreditace, kterou univerzita získala minulý rok. 

Zastupující předseda akreditačního úřadu Ivan Barančík odmítl protokol o kontrole komentovat, protože se k němu nejdřív musí vyjádřit škola. „Na základě toho vyjádření se teprve předloží radě k rozhodnutí,“ informoval Barančík. Rada úřadu by o dalším postupu mohla rozhodnout na zasedání 18. července.

Rektor univerzity Jan Lata odmítá, že by na univerzitě selhal kontrolní systém, a nemyslí si, že je třeba omezit akreditaci. „Ostravská univerzita nejen prověřila situaci na jiných fakultách, a došla k závěru, že je vše v pořádku, ale také přijala všechna opatření, která ve své zprávě zmiňuje kontrolní komise Národního akreditačního úřadu,“ řekl.

Riziko nelze brát na lehkou váhu

Děkan lékařské fakulty OU Martínek nehodlá kvůli zprávě úřadu o chybách v přijímacím řízení rezignovat. „Jako děkan lékařské fakulty jsem veřejně deklaroval, že v případě, že se prokáže mé osobní selhání v procesu přijímacího a odvolacího řízení, budu na svou funkci rezignovat. Nicméně předložený protokol hovoří o systémovém selhání,“ uvedl. Proto nevidí řešení ve své rezignaci, ale spíše v přijetí nápravných opatření.

Riziko omezení akreditace pro Všeobecné lékařství nelze brát podle hejtmana Vondráka na lehkou váhu. Přesto řekl novinářům, že podle něj univerzita o akreditaci nepřijde. „Teď budou probíhat jednání, protože univerzita má možnost se během měsíce proti tomu vymezit,“ uvedl. Domnívá se, že univerzita už přijala potřebná opatření.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) ve čtvrtek řekl, že omezení akreditace by bylo neadekvátním opatřením. Podle něj je samozřejmě nutné, aby se chyby v přijímacím řízení neopakovaly, ale univerzita i fakulta už potřebná opatření přijaly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!