Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akreditační úřad shledal nápravu chyb u Ostravské univerzity. Stále však hrozí, že nebude moci přijímat studenty

Česko

  16:42aktualizováno  17:35
Praha - Národní akreditační úřad (NAÚ) zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení v příjímání studentů na obor v minulosti. Škola podle něj pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila.

Ostravská univerzita. foto: Wikimedia/Hons084

Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím akreditační úřad neobdržel. Ve čtvrtek o tom informoval ředitel odboru kanceláře NAÚ Jiří Smrčka. Stále tak hrozí to, že fakulta akreditaci nezíská včas a nebude moci přijímat nové studenty.

Ostravská univerzita nesmí přijímat studenty do oboru všeobecné lékařství, kvůli pochybení u zkoušek

„Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče,“ uvedl Smrčka.

Rektor univerzity Jan Lata rozhodnutí úřadu uvítal. „Doufali jsme, že to tak dopadne. Chyby se staly, už loni jsme je ale napravili. Navíc jsme přijali opatření, která by jejich opakování měla zabránit. Jsme rádi, že akreditační úřad řízení zastavil,“ řekl ve čtvrtek Lata.

Správní řízení o omezení akreditace zahájil NAÚ loni v srpnu kvůli pochybením, která na fakultě zjistila jeho kontrola. Na možné manipulace v přijímacích řízeních předtím upozornila média. Podle nich byli na fakultu přijati studenti, kteří nesplnili podmínky. Podle rektora Jana Laty šlo o morálně-etický problém, kvůli kterému navrhl akademickému senátu také odvolání děkana Arnošta Martínka. Senát o jeho odchodu rozhodl loni v listopadu.

Senát ostravské lékařské fakulty se postavil proti odchodu děkana Arnošta Martínka

Současná akreditace pro studijní program Všeobecné lékařství je platná do roku 2024, ale přijímat nové studenty na jejím základě může lékařská fakulta jen do května 2020. Chystá proto žádost o novou akreditaci, jejíž přípravu ale zatím nedokončila. Úroveň akreditačního spisu kritizuje ministerstvo zdravotnictví, námitky k němu mají i odborné společnosti. Rektor Jan Lata už dříve uvedl, že nebyl dobře připraven a fakulta ho dodala pozdě. Stanovisko NAÚ potřebuje fakulta získat nejpozději do konce dubna, aby stihla červnové přijímací řízení.

Podle Václava Procházky, který byl vedením fakulty na začátku roku dočasně pověřen, se škola snaží krok po kroku se všemi připomínkami vypořádat. Před dvěma týdny uvedl, že se materiál dokončuje.

Kvůli minulým pochybením oboru všeobecného lékařství rozhodl akreditační úřad loni v srpnu zkontrolovat také přijímací řízení do všech studijních programů Lékařské fakulty Ostravské univerzity a do vybraných oborů na ostatních fakultách školy. Výsledky této kontroly zatím NAÚ neoznámil.

Ostravská univerzita čelila potížím poslední 3 roky:

9. listopadu 2016 - Rektor Ostravské univerzity (OU) Jan Lata odvolal na návrh akademického senátu lékařské fakulty jejího děkana Pavla Zonču. Senát návrh zdůvodnil jeho špatnou komunikací a personální prací. Děkanovi vytýkal porušování norem v personálních záležitostech, nedostatečnou komunikaci s vedením nemocnice v Ostravě a univerzity nebo nahrazování zkušených vedoucích lidmi s neodpovídajícím vzděláním.

20. března 2017 - Akademický senát zvolil kandidátem na děkana lékařské fakulty Arnošta Martínka, který ostravskou medicínu vedl mezi roky 2008 a 2012. V čele fakulty nahradil Petra Dítě vedením dočasně pověřeného.

11. července 2018 - Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí rektora, jímž na podzim 2016 odvolal z funkce tehdejšího děkana Zonču. Soud vrátil věc rektorovi k dalšímu řízení, a fakulta tak měla dva děkany. Lata proto předběžným opatřením přikázal Zončovi, aby se dočasně zdržel výkonu funkce děkana, a fakultě, aby mu výkon funkce neumožnila.

26. září 2018 - Akademický senát lékařské fakulty schválil nový návrh na odvolání děkana Pavla Zonči z funkce. Zonča ale zůstal děkanem do konce října 2018, kdy mu vypršelo původní čtyřleté funkční období. Ke stejnému datu, tedy 31. říjnu, rezignoval na funkci i děkan Arnošt Martínek.

1. listopadu 2018 - Vedením lékařské fakulty byl dočasně pověřen rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Rozhodlo o tom ministerstvo školství.

14. listopadu 2018 - Akademický senát znovu zvolil děkanem lékařské fakulty Arnošta Martínka.

20. listopadu 2018 - Rektor Lata oznámil, že odloží Martínkovo jmenování, protože chce nejprve prošetřit údajné machinace okolo přijímacího řízení, o kterých napsaly Lidové noviny. Fakulta odmítla, že by studenty přijímala nestandardně.

13. prosince 2018 - Martínek byl jmenován do čela lékařské fakulty. Rektor OU Lata ale řekl, že děkan odstoupí, prokáže-li se, že v minulosti při přijímání studentů pochybil. Podle Laty se tak stalo, vedení fakulty to ale odmítlo.

17. ledna 2019 - Lékařská fakulta podala kvůli úniku osobních dat svých studentů trestní oznámení na neznámého pachatele. Udělala to po zprávách v médiích o manipulacích při přijímacím řízení na fakultu

10. června 2019 - Lékařská fakulta dostala zprávu Národního akreditačního úřadu, který ji prověřoval v souvislosti se zprávami o možných manipulacích při přijímacím řízení. Ze zprávy komise vyplývá, že při kontrole se objevila pochybení. Fakultě tak hrozí omezení akreditace pro obor Všeobecné lékařství, na který by nemohla přijímat nové studenty.

13. června 2019 - Děkan Martínek oznámil, že kvůli zjištění komise nehodlá rezignovat, protože pochybění u přijímacích zkoušek nepovažuje za osobní selhání.

19. června 2019 - Rektor Lata oznámil, že akademickému senátu univerzity navrhne odvolání děkana lékařské fakulty Martínka. Důvodem jsou pochybení při přijímání studentů medicíny.

29. srpna 2019 - Rada Národního akreditačního úřadu rozhodla, že kvůli pochybení při přijímacích zkouškách zahájí správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecné lékařství na ostravské fakultě.

9. září 2019 - Akademický senát lékařské fakulty nepodpořil podnět rektora Laty na odvolání děkana Arnošta Martínka.

18. listopadu 2019 - Akademický senát Ostravské univerzity většinou jediného hlasu rozhodl o odvolání Martínka. V čele fakulty skončil k 2. lednu 2020.

23. ledna 2020 - Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace lékařského oboru na Ostravské univerzitě, škola podle něj napravila chyby z minulosti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!