9. září 2019 19:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát ostravské lékařské fakulty se postavil proti odchodu děkana Arnošta Martínka

Ostravská univerzita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravská univerzita. | foto: Wikimedia/Hons084

Ostrava Akademický senát Lékařské fakulty Ostravské univerzity (OU) v pondělí nepodpořil podnět rektora Jana Laty na odvolání děkana Arnošta Martínka. O jeho případném odchodu z funkce bude v září či říjnu rozhodovat celouniverzitní akademický senát. Rektor žádá, aby děkan odešel, v souvislosti s pochybením při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad (NAÚ).

Rada NAÚ na základě zjištění kontrolní skupiny koncem minulého měsíce rozhodla o zahájení správního řízení, a lékařské fakultě hrozí omezení akreditace oboru Všeobecné lékařství, na který by fakulta nemohla přijímat nové studenty. S podnětem k odvolání na pondělním jednání nesouhlasilo 12 z 18 senátorům, čtyři se vyslovili pro odchod děkana a dva se zdrželi.

Zprávy o možných manipulacích při přijímacím řízení na fakultu se v médiích objevily loni. Ukázalo se, že přijímáni byli uchazeči, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení. Děkan Martínek ale v minulosti opakovaně odmítl, že by byl za pochybení osobně odpovědný. Podle něj i výsledky šetření kontrolní komise ukazovaly na systémové pochybení. Tyto argumenty v pondělí před senátory zopakoval.

Latovi ve snaze o odvolání děkana naopak v minulosti vyjádřili podporu děkani zbývajících fakult OU a podpořila ho i Rada pro vnitřní hodnocení, která je samosprávným akademickým orgánem a dohlíží například na vnitřní hodnocení kvality.

„Řekněme, že jako děkan i jako člen vedení chci poděkovat za podporu senátorů, kteří vyjádřili podporu nejen děkanovi, ale celému vedení lékařské fakulty a zhodnotili činnost, kterou na lékařské fakultě odvádějí,“ reagoval na rozhodnutí akademického senátu Martínek.

Rektor nechtěl rozhodnutí akademického senátu podrobněji komentovat. „Nechci závěr akademického senátu komentovat. Akademický senát je bytelně důležitý a svéprávný orgán, beru ho (rozhodnutí) na vědomí. Bude záležet na akademickém senátu univerzity, který bude o mém návrhu rozhodovat, jestli a jak se k tomu postaví a jak vážně bude brát názor Akademického senátu Lékařské fakulty,“ řekl po skončení jednání Lata, který vystoupil i před senátory.

Hovořil mimo jiné o tom, že ho vzniklá situace netěší, neboť si Martínka váží jako zakladatele fakulty a kolegy. Univerzita navíc nyní pracuje na přípravě žádosti o novou akreditaci, kterou by měla podat během několika týdnů. Právě kvůli stávající kauze se rektor domnívá, že žádost bude posuzována velmi přísně.

ČTK

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Směnový technik

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč