Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senát ostravské lékařské fakulty se postavil proti odchodu děkana Arnošta Martínka

Česko

  19:39
Ostrava - Akademický senát Lékařské fakulty Ostravské univerzity (OU) v pondělí nepodpořil podnět rektora Jana Laty na odvolání děkana Arnošta Martínka. O jeho případném odchodu z funkce bude v září či říjnu rozhodovat celouniverzitní akademický senát. Rektor žádá, aby děkan odešel, v souvislosti s pochybením při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad (NAÚ).

Ostravská univerzita. foto: Wikimedia/Hons084

Rada NAÚ na základě zjištění kontrolní skupiny koncem minulého měsíce rozhodla o zahájení správního řízení, a lékařské fakultě hrozí omezení akreditace oboru Všeobecné lékařství, na který by fakulta nemohla přijímat nové studenty. S podnětem k odvolání na pondělním jednání nesouhlasilo 12 z 18 senátorům, čtyři se vyslovili pro odchod děkana a dva se zdrželi.

Ostravská univerzita nesmí přijímat studenty do oboru všeobecné lékařství, kvůli pochybení u zkoušek

Zprávy o možných manipulacích při přijímacím řízení na fakultu se v médiích objevily loni. Ukázalo se, že přijímáni byli uchazeči, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení. Děkan Martínek ale v minulosti opakovaně odmítl, že by byl za pochybení osobně odpovědný. Podle něj i výsledky šetření kontrolní komise ukazovaly na systémové pochybení. Tyto argumenty v pondělí před senátory zopakoval.

Latovi ve snaze o odvolání děkana naopak v minulosti vyjádřili podporu děkani zbývajících fakult OU a podpořila ho i Rada pro vnitřní hodnocení, která je samosprávným akademickým orgánem a dohlíží například na vnitřní hodnocení kvality.

„Řekněme, že jako děkan i jako člen vedení chci poděkovat za podporu senátorů, kteří vyjádřili podporu nejen děkanovi, ale celému vedení lékařské fakulty a zhodnotili činnost, kterou na lékařské fakultě odvádějí,“ reagoval na rozhodnutí akademického senátu Martínek.

Za machinace kolem přijímaček hrozí Ostravské univerzitě omezení akreditace pro Všeobecné lékařství

Rektor nechtěl rozhodnutí akademického senátu podrobněji komentovat. „Nechci závěr akademického senátu komentovat. Akademický senát je bytelně důležitý a svéprávný orgán, beru ho (rozhodnutí) na vědomí. Bude záležet na akademickém senátu univerzity, který bude o mém návrhu rozhodovat, jestli a jak se k tomu postaví a jak vážně bude brát názor Akademického senátu Lékařské fakulty,“ řekl po skončení jednání Lata, který vystoupil i před senátory.

Hovořil mimo jiné o tom, že ho vzniklá situace netěší, neboť si Martínka váží jako zakladatele fakulty a kolegy. Univerzita navíc nyní pracuje na přípravě žádosti o novou akreditaci, kterou by měla podat během několika týdnů. Právě kvůli stávající kauze se rektor domnívá, že žádost bude posuzována velmi přísně.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...