Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ostravské univerzitě hrozí odebrání akreditace. Zákon či jiné předpisy měly porušovat všechny fakulty

Česko

  13:47aktualizováno  13:48
Ostrava - Všechny fakulty Ostravské univerzity porušovaly podle pátečního regionálního vydání deníku Mladá fronta DNES (MfD) vysokoškolský zákon či jiné předpisy. List napsal, že to zjistila kontrolní komise Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství a univerzitě hrozí, že by mohla přijít o institucionální akreditaci. Rektor univerzity Jan Lata považuje článek za zavádějící a obsahující nepravdivé informace. V minulosti NAÚ prověřoval pochybení na Lékařské fakultě univerzity.

Ostravská univerzita. foto: Wikimedia/Hons084

„Závažné porušování předpisů při přijímacím řízení ke studiu uskutečňovanému na všech fakultách mělo vícečetný, dlouhodobý a systematický charakter. Zjištěné nedostatky se objevují ve většině případů po celé kontrolované období,“ uvádí podle listu ve svých závěrech kontrolní komise. Členové komise za nejzávažnější považují to, že ke studiu byli přijati i uchazeči, kteří z jedné ze součástí přijímací zkoušky nezískali předepsaný minimální počet bodů. „Nesplnili podmínky pro přijetí, přesto byli přijati,“ uvedli v protokolu.

Lata dopoledne ve stanovisku uvedl, že na ostatních fakultách kontrola NAÚ rozporovala přijímání uchazečů na základě odvolání. Šlo o případy, kdy byli přijati studenti na základě odvolání, protože se uvolnila kapacita studijního oboru a studenti splnili podmínky přijímací zkoušky. „Tato praxe přijímání na odvolání je běžná na ostatních vysokých školách v České republice,“ uvedl Lata.

Dodal, že s výjimkou Lékařské fakulty, kde se pochybení při přijímání studentů v minulosti řešilo a nastala náprava, na ostatních fakultách univerzity nebyli nikdy přijímáni uchazeči, kteří by neprošli přijímací zkouškou. „Přijímání studentů na odvolání je pak mnohem komplikovanější problematika a Ostravská univerzita nyní připravuje právní stanovisko, které zašle jako reakci na kontrolní zprávu,“ dodal Lata. Odmítl informaci, že by v případě odnětí institucionální akreditace nemohla univerzita přijímat studenty.

Ústavní soud kvůli koronavirovým opatřením zahájil 10 řízení. Týkají se nouzového stavu i zákazu vycestování

„Ostravská univerzita by pak měla všechny své studijní programy nadále akreditované na dobu 3 let a budeme v podobném postavení jako ostatní vysoké školy, které institucionální akreditaci nemají. Je však vysoce nepravděpodobné, že by takový scénář mohl nastat,“ uvedl rektor.

Deník napsal, že komise doporučila, aby Rada NAÚ vzhledem k závažnosti nedostatků a jejich dlouhodobému charakteru zvážila, zda je náprava systému přijímacího řízení univerzitou v roce 2019 dostatečná, nebo zda je namístě zahájit řízení o odnětí institucionální akreditace.

Ředitel kanceláře NAÚ Jiří Smrčka v MfD uvedl, že protokol o kontrole dostala Ostravská univerzita 9. dubna. „Obsah zatím komentovat nemohu, ale procesně má škola 30 dní na vyjádření. Podá-li námitky, bude se s nimi muset vypořádat úřad a pak rozhodne naše rada, která se schází každý měsíc,“ uvedl pro deník.

Lata MfD řekl, že se univerzita seznamuje s protokolem, který má 50 stran. Podle bude škola zjištění komise rozporovat, protože existují různé právní výklady. „Většina vytýkaných nedostatků se navíc týká doby před říjnem 2018, kdy jsme získali institucionální akreditaci. Přijali jsme řadu opatření a při minulém přijímacím řízení komise nezjistila nic zásadního. Není tedy důvod k odnětí institucionální akreditace,“ řekl rektor deníku.

Autor:

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...