Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Škoda Auto otevřela nové sídlo, sestěhuje do něj přes dva tisíce zaměstnanců

Laurin & Klement Kampus, nové sídlo společnosti Škoda Auto (21. května 2024) foto: Pavel Svačina, MF DNES

Stěhování, jaké tady ještě nebylo. Automobilka Škoda v Mladé Boleslavi otevírá své nové sídlo a budovu vedení, kam v konečné fázi sestěhuje více než dva tisíce zaměstnanců z dvaceti různých budov, které má na různých místech po městě.
  15:06

Nový komplex kancelářských budov s názvem Laurin & Klement Kampus, jehož stavba začala před dvěma roky, otevřela v úterý Škoda Auto v blízkosti svého hlavního závodu na třídě V. Klementa v Mladé Boleslavi.

„Naším novým sídlem vyjadřujeme jak věrnost našemu tradičnímu sídlu v Mladé Boleslavi, tak historickému odkazu. Rozhodli jsme se pojmenovat nový komplex budov po vizionářských zakladatelích společnosti Škoda Auto – po Václavu Laurinovi a Václavu Klementovi,“ řekl člen představenstva Škodovky Karsten Schnake.

Sestěhování zaměstnanců umožní automobilce lepší fungování jednotlivých oddělení, která to k sobě nově budou mít blíže, a zároveň ušetří za pronájmy nebo údržbu mnoha jiných staveb a kancelářských prostor. Některé opuštěné budovy, které má Škoda ve svém vlastnictví, zřejmě prodá nebo využije k jinému účelu, ostatní vlastníci budov budou muset hledat nové využití.

Areál se podle vedení společnosti stane místem, kde budou vznikat nové nápady, zrychlí se inovace a posílí se týmová spolupráce. „Jednotlivé budovy budou zároveň ztělesňovat hodnoty, které společnost Škoda Auto vyznává. Do konceptu jsme zahrnuli nejmodernější technologie a výrazně jsme se zaměřili na udržitelný rozvoj, v němž prosazujeme ambiciózní cíle,“ sdělil Schnake.

Začne velké stěhování

Sestěhovat tolik zaměstnanců nebude jednoduché, Škoda pro personál dokonce vydala speciální manuál s termíny a například poučkami, jak správně parkovat. I když automobilka vytvořila parkovací místa v podzemí nové budovy i nové parkoviště za areálem, obyvatelé města se bojí, že nyní budou desítky zaměstnanců odstavovat auta také v přilehlých ulicích.

Zároveň odboráři v minulých dnech kritizovali, že dělníci, kteří parkují na nedaleké ploše, neměli před příjezdem na odpolední směnu kde zastavit, protože volná místa zabrala auta zaměstnanců kampusu. Dělníci tak museli přijíždět do práce i několik hodin před směnou, aby měli kam dát auto. „Vyvolali jsme jednání s firmou Škoda, jež zajistila bezpečnostní službu, která rozděluje přijíždějící auta a posílá je na správná parkoviště,“ informovali odboráři s tím, že situace se již uklidnila.

Škoda zároveň plánuje další navyšování kapacit přilehlého parkoviště. Celkem areál zaměstnancům nabízí 680 parkovacích míst a 138 nabíjecích stanic pro elektromobily i vyhrazený prostor pro zajištění jízdních kol, pokud někdo z personálu dojíždí na kole.

Nová moderní budova, kterou pro Škodovku stavěl Metrostav a investorem byla společnost Volkswagen Immobilien, proměnila část okolí třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi. Tu navíc už v létě začne Středočeský kraj spolu s městem Mladá Boleslav rozšiřovat na čtyřproudou.

Tisíce ploch kanceláří

Laurin & Klement Kampus

 • nabízí v pěti podlažích kanceláře o rozloze 22 800 m2
 • spodní stavba měří na délku 150 metrů a na šířku 55 metrů
 • při výstavbě spotřebovali stavbaři Metrostavu 26 tisíc m3 betonu, 3 tisíce tun betonářské oceli, 22 tisíc m2 sádrokartonu a 4 tisíce m2 prosklených příček
 • mezi jednotlivými budovami ve tvaru písmene L lze přecházet „suchou nohou“ pomocí spojovacích mostů

Propojený komplex čtyř budov má pět pater s otevřenými kancelářskými plochami. Velká část jich je řešena jako takzvaný open space, tedy otevřené plochy s mnoha stoly, kde zaměstnanci pracují pohromadě. Kanceláře tu jsou na ploše 22 800 metrů čtverečních. K dispozici mají stoly s nastavitelnou polohou a počítače s velkými obrazovkami. Škoda zde bude využívat nové moderní způsoby práce, pro některé zaměstnance budou stoly a počítače sdílené, využívat je bude ten, kdo je zrovna potřebuje. Kromě toho nabízí areál rovněž společné zóny, které zaměstnancům otevírají prostor pro navazování kontaktů, diskuse a relaxaci.

V jednom z pater se nachází nový konferenční prostor s posuvnou stěnou až pro 400 lidí, který je vybavený profesionální audiovizuální technikou. Připraveny jsou také restaurace a kavárna pro zaměstnance i návštěvníky. Právě do kavárny může přijít i veřejnost. Espresso tam podle zjištění redakce stojí příznivých 24 a cappuccino 29 korun.

Udržitelnost v hlavní roli

Budova je vybavena fotovoltaickou elektrárnou s celkem 222 panely s výkonem 100 kW. Zahrnuty jsou také technické inovace výrazně snižující spotřebu energie. Například osvětlení pomocí zdrojů LED spolu s inteligentními světelnými senzory sníží spotřebu energie o polovinu ve srovnání s dosavadními zářivkami.

Kromě toho je budova vybavena ventilačními systémy, které v horkých dnech ochladí prostory během noci, zatímco klimatizace bude pracovat s rekuperačním koeficientem ve výši 80 procent. Rolety, které chrání komplex před slunečním zářením, dále sníží nároky na ochlazování budovy o 30 procent. Samozřejmostí je zachycování dešťové vody, která bude sloužit k závlaze velkého množství zeleně v atriu budovy i jejím okolí.

6. dubna 2024