Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slibovali mu zakázku. Stal se největším sponzorem Zemanovců

Česko

  6:00
PRAHA - Slibovali mu lukrativní zakázku. Ale pod jednou podmínkou: že pomůže financovat Zemanovce. A tak se podnikatel Ladislav Stříteský stal loni jedním z největších sponzorů strany. Věnoval jí jeden milion korun. Místo slibovaného obchodu se však dostavilo rozčarování.

Zemanovci foto: Jiří Benák, MAFRA

Na příběh Stříteského narazil server Lidovky.cz při prověřování dárců jednotlivých polických stran. "Obrátil se na mě jeden kamarád, naznačil nějaké možnosti," řekl serveru Lidovky.cz Stříteský. Předpokládal, že se mu vynaložený milion na zemanovce brzy vrátí ve formě finančně zajímavé zakázky.

Bílí koně u Zemanovců

Není to přitom první problém zemanovců se stranickými financemi. Například Hospodářské noviny loni v létě popsaly případ břeclavské firmy F&K&B, jejíž jednatel přiznal, že ho jeho obchodní partner požádal, aby svým jménem přikryl dar na prezidentský účet. Šlo mu prý o „veřejné zakázky“. (Celý článek si přečtěte ZDE).

Sám ale připouští, že příslib obchodu neslyšel přímo od politiků SPOZ. "Kamarád má firmu, která by mi případně mohla dát tu zakázku," vysvětlil svou motivaci k milionovému daru zemanovcům. Jména ovšem prozradit nechce. Připustil pouze, že kontakty jeho kamaráda vedly k regionální buňce SPOZ (dnes již SPO - strana se na konci března přejmenovala, názvu vypustila slovo Zemanovci.)

Stříteský, jenž obchoduje s náhradními autodíly, žije v Hradci Králové. A právě tady stranická buňka SPOZ podle senátora a bývalého člena hradeckých zemanovců Vladimíra Drymla vyniká problémy s neprůhlednými zakázkami. "Tohle tam bylo normální," reagoval na slova Stříteského Dryml, jenž byl kvůli nevybíravé kritice, inzultaci na regionální schůzi a zpochybňování vedení ze SPOZ v září vyloučen.  

ČTĚTE TAKÉ

Předseda krajského výboru a vlivný straník Miroslav Matějka, který podle Drymla za podivnými přísliby zakázek stojí, odmítl cokoli komentovat. "Já jsem členem krajské SPOZ, ale nejsem od ní placený, abych vám cokoli říkal," reagoval na dotazy serveru Lidovky.cz Matějka a odkázal na místopředsedu SPOZ Martina Nejedlého, který měl mít sponzoring strany na starosti. Nejedlý však telefon nezvedal a nereagoval ani na zaslané SMS.

ODS získala milion od kadeřnice

SPOZ není jediná strana, která musí vysvětlovat pochybnosti kolem svých donátorů. Ve finanční uzávěrce ODS se objevil milionový dar od 23leté kadeřnice na mateřské dovolené Sabiny Gajarské. Média spekulovala, že skutečným sponzorem je její manžel a podnikatel Jozef Gajarský, ale domněnku se nepodařilo potvrdit. Ani sama Gajarká k daru nic neřekla. Ačkoli ODS tvrdila, že vše ověřila a dar byl v pořádku, milion kadeřnici vrátila. (Více čtěte ZDE.)

Bývalý předseda SPOZ Vratislav Mynář však obchodování s dary ve straně SPOZ popřel. "Vždycky jsme čelili mediálním spekulacím. Já to beru s velkou rezervou, protože se to pokaždé ukázalo jako plácnutí do vody. Můžu říct, že SPOZ nepostupovala nikdy tímto způsobem," řekl Mynář. Myslet si, že výměnou za sponzorství by mohl Stříteský dostat něco protislužbou, pokládá vedoucí kanceláře prezidenta za nesmysly a spekulace.

Samotný Stříteský více okolnosti daru nechce rozebírat. Pouze prohlásil, že se mu investice nevyplatila a příště se "bude rozhodovat jinak". "Vůbec nejsem jejich fanouškem a ani jsem je nevolil," přiznal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!