Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Reformu, která zvýší věk odchodu do důchodu, se nepodařilo opozici zamítnout

Poslanci podpořili v prvním čtení návrh reformy, která zvyšuje věk odchodu do důchodu nad 65 let podle doby dožití. Opozičním hnutím ANO a SPD se nepodařilo reformu zamítnout ani vrátit a bude se jí nyní zabývat výbor sněmovny. (30. května 2024) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Poslanci podpořili v prvním čtení návrh reformy, která zvyšuje věk odchodu do důchodu nad 65 let podle doby dožití. Opozičním hnutím ANO a SPD se nepodařilo reformu zamítnout ani vrátit a projedná jí teď výbor pro sociální politiku. Koalice na návrh šéfa poslanců ODS Marka Bendy napevno stanovila čas hlasování, aby rozprava netrvala déle než tři dny.
  9:04aktualizováno  18:07

„Proč jste museli opět vycenit zuby a opět ukázat tu sílu a utnout debatu? Nerozumím tomu,“ divila se šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

„Zavádíte tady precedenty, které se vám vrátí,“ řekla Schillerová. „Opozice má právo přednést své argumenty, ale parlamentní většina má právo prosadit svůj názor,“ oponoval jí Benda.

Babiš slíbil, že vrátí důchodový věk na 65 let

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš odmítl zvyšování věku odchodu do důchodu. „Pokud se vrátíme do vlády, chceme to vrátit, a přes 65 let odchodu do důchodu nejede vlak,“ řekl kategoricky. ANO je podle něj pro druhý penzijní pilíř, do kterého by si občané dobrovolně přispívali. Na rozdíl od podobného plánu bývalé vlády Petra Nečase ale nemá být v režii soukromých penzijních fondů, ale byl by podle Babiše spravovaný či garantovaný státem.

Věková hranice pro odchod do důchodu se podle návrhu vlády každý rok stanoví lidem, jimž by bylo zrovna 50 let. Vládní návrh počítá i s nižším výpočtem nových penzí, se zavedením minimálního důchodu ve výši 20 procent průměrné mzdy či s odpuštěním odvodů 6,5 procenta pracujícím starobním důchodcům a důchodkyním místo navyšování penze. V důchodu by lidé měli trávit v průměru 21,5 roku.

Výchovné by se dál mělo vyplácet jen na třetí a další dítě. Na první dva potomky by ho mělo postupně nahradit započítání fiktivního výdělku ve výši celostátní průměrné mzdy za dobu péče. Bonus 500 korun za vychované dítě by se měl také přestat valorizovat. Manželé by mohli mít dobrovolně sdílený vyměřovací základ z odvodů pro výpočet penze. Na seznamu těžkých profesí s nárokem na předčasnou penzi bez jejího krácení mají být například některé zdravotní sestry, skláři, kováři nebo lidé pracující v lesnictví.

„Naše společnost stárne, snižuje se porodnost,“ řekl poslancům premiér Petr Fiala. „Podíl lidí v důchodovém věku, kterých je dnes asi pětina, do roku 2050 vzroste na třetinu. To znamená, že ještě před čtvrt stoletím na důchod pro jednoho penzistu se skládalo pět, mluvím obrazně, pět ekonomicky aktivních lidí, dnes je to něco přes tři a za dalších 25 let to už budou pouze dva lidé na jednoho člověka v penzi,“ hájil předloženou reformu předseda vlády.

Přestaňte tomu říkat důchodová reforma, vyzýval vládní koalici Nacher

Opozice kritizovala i ve čtvrtek zvyšování věku odchodu do důchodu a vytýkala vládě výpočet nových důchodů. „Pro některé důchodce to bude dramatické,“ řekl stínový ministr práce a sociálních věcí ANO Aleš Juchelka. „Výpočet bude velmi dramatický pro některé důchodce,“ řekl Juchelka.

Naopak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka poukazoval na další navrhovaná opatření, která podle něho přinesou pro řadu lidí výrazné zlepšení. „Odmítám argument, že se snažíme jenom šetřit,“ zdůraznil.

„Přestaňte tomu říkat reforma a posuneme se dál,“ vyzýval vládu poslanec opozičního ANO Patrik Nacher. Jde podle něj jen o parametrickou změnu.

„Je to snaha o privatizaci důchodového systému,“ vytkl vládě ve čtvrteční rozpravě ve Sněmovně poslanec SPD Jan Síla. Řekl, že když bude reforma stát jen na zvyšování věku odchodu do penze a snižování výpočtu nových důchodů, zaměstnanci ji nebudou pokládat za legitimní. „Konstrukce důchodů by se měla zcela přepracovat tak, aby byly individuální,“ řekl také Síla.

Opoziční poslanci se ve čtvrtek ptali, kdo bude určovat náročné profese s nárokem na dřívější odchod do důchodu, opakovaně tvrdili, že budou muset pracovat i nemocní senioři nebo upozorňovali na rozdíly v délce dožití lidí v různých krajích.

Vladimíra Lesenská z SPD označila zvyšování důchodového věku nad 65 let za nesmyslné. Starší lidé jsou podle ní pro firmy i úřady drazí. „Měli by mít nejvyšší příjmy a jejich produktivita s věkem rychle klesá,“ řekla. „Vy jste se zkrátka rozhodli vyřešit nedostatek peněz na důchody tím, že lidé budou pracovat až do smrti,“ přidal se ke kritikům její kolega z hnutí Jan Hrnčíř.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!