Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna navrhla prezidentovi na vyznamenání Remka či Koudelku, skupinu Mašínů ne

Česko

  17:53aktualizováno  18:58
Praha - Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva kosmonauta Vladimíra Remka či posmrtně filozofa Jana Sokola. K adeptům na medaili Za zásluhy patří ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, kterého prezident už šestkrát odmítl jmenovat do hodnosti generála.

Vladimír Remek byl velvyslancem v Rusku takřka přesně čtyři roky. foto: MAFRA

Dolní komora ve středu neschválila snahu Pavla Žáčka (ODS), aby mezi kandidáty na medaili Za hrdinství figurovala šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Návrhy předložil znovu potom, co Josefa Mašína, Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu vyřadil z předběžného seznamu organizační výbor.

Mašínovi: Ve stínu šibenice.
Šéf BIS Michal Koudelka opouští jednání sněmovny.

V debatě proti návrhu ostře vystoupili komunističtí poslanci. „Skupina bratří Mašínů byla ozbrojená kriminální skupina,“ prohlásil Jiří Valenta. Stanislav Grospič uvedl, že „bez skrupulí jsou navrhováni vrazi, lidé, kteří se dopouštěli násilné činnosti“. „Bolševici se nikdy nezmění,“ komentoval jejich vyjádření předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Seznam sněmovních kandidátů na státní vyznamenání, jak jej dnes dolní komora schválila, čítá 34 jmen. Předběžná listina z výboru obsahovala 44 lidí. Dolní komora o všech případných adeptech hlasovala zvlášť, některé zamítla, některé naopak přidala. Konečné rozhodnutí je na prezidentovi, který návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět.

Prezident Zeman omilostnil muže, chce mu umožnit péči o nezletilou dceru

Koudelka na twitteru BIS uvedl, že si sněmovního návrhu váží. „Je to čest pro mě i celou BIS. Jsem hrdý na své kolegy, kteří dlouhodobě odvádí vynikající práci pro Českou republiku,“ stojí v příspěvku na sociální síti.

Z předběžného seznamu kandidátů na medaili Za zásluhy dolní komora vyřadila třeba epidemiology Petra Smejkala a Jiřího Berana a také Eliota Warda Higginse a Christa Grozeva z investigativního webu Bellingcat. Mezi schválenými nominanty na tuto medaili jsou bývalý hokejový brankář Jiří Králík a posmrtně básník Jan Zábrana, ekonom Michal Mejstřík, publicista a spisovatel Karel Pacner a novinář, publicista a scenárista Vladimír Kučera.Poslanci zamítli navrhnout na nejvyšší státní vyznamenání někdejšího československého prezidenta Ludvíka Svobodu in memoriam a bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance George Robertsona. Ke kandidátům na Řád bílého lva naopak patří váleční veteráni Jan Horal a Jaroslav Hofrichter a někdejší britský politik Alfred Duff Cooper, který den po podpisu mnichovské dohody jako jediný rezignoval na členství ve vládě tehdejšího premiéra Nevillea Chamberlaina. Remek se mezi nominanty na nejvyšší státní vyznamenání dostal na návrh Moniky Jarošové (SPD), původně patřil ke kandidátům na medaili Za zásluhy. Na Řád Tomáše Garrigua Masaryka Sněmovna nakonec navrhla jen zakladatele moderní české imunologie Karla Rašku in memoriam.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat