Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sobotka: Věřím, že bychom po Topolánkově odchodu ještě posílili

Česko

  16:17
PRAHA - "Nevadilo by, kdyby šla ODS do voleb bez předsedy," řekl Přemysl Sobotka (ODS) poté, co dnes odpoledne vyzval Mirka Topolánka, aby odstoupil z kandidátky ODS do Poslanecké sněmovny a aby zvážil své působení v čele strany. Předsedovi Senátu vadí Topolánkovy víkendové výroky o premiéru Fischerovi, Židech, gayích a církvi.

Přemysl Sobotka. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LN: Nevzpomněl jste si na rok 2002, kdy jste ve své kanceláři v Senátu uspořádal tiskovou konferenci a tam - pro mnohé nečekaně - vyzval k rezignaci na post šéfa ODS Václava Klause? Co vás vedlo k podobnému kroku a výzvě Mirku Topolánkovi?
Nesrovnával bych to. Tehdy to byla má reakce na výrok: přebírám plnou zodpovědnost za výsledek voleb. Následně Václav Klaus řekl, že to nebyla prohra, ale nevýhra, což jako sportovec nechápu. Tak jsem udělal tehdejší prohlášení a pak jsem v tom zůstal sám. Dnes jsem to prohlášení udělal ze zcela prostého důvodu. Prostě se nemohu ztotožnit s někým, kdo nemyslí a mluví.

Dále čtěte:

LN: To ale přece Mirek Topolánek občas dělá, co ho znáte, ne? Podobných hloupostí už Topolánek za osm let v čele ODS navykládal spoustu. Proč vás tolik pobouřily právě tyto výroky vytržené z kontextu a vyprávěné bez toho, aniž by věděl, že je nahráván?
Já vím, že měl problematické výroky i v minulosti, ale tentokrát už to překročilo pro mne únosnou míru. Chápu, že to bylo vytrženo z kontextu, ale myslím, že politik je politikem dvacet čtyři hodin denně a ví, že v současné době nastolené před pár lety zpět, bývají off record informace zneužívány. On podlehl něčemu, co si myslím, že je jeho neoprávněná představa. Tedy že to nebude použito. Takové výroky by politik z mého pohledu neměl říkat, ani kdyby měl v krvi pět promile. Anebo to bylo stokrát off record.

LN: Informoval jste o svém kroku Topolánka, nebo někoho jiného z vedení ODS, dopředu? Nebo se vše dozvěděli až z tiskové konference?
S Mirkem Topolánkem jsme si v neděli vyměnili SMS, jejíž obsah vám nebudu říkat. Podle jeho reakce ale myslím, že to mohl tušit. S nikým jiným jsem to nekonzultoval, byla to jen aktivita Přemysla Sobotky.

LN: Do voleb zbývá dva a půl měsíce. Nemyslíte, že ať už se Topolánek zachová jakkoli, ODS to ve všech případech pouze poškodí?
Podle mého názoru jeho výroky z tohoto víkendu uškodily naší politické straně obrovským způsobem. A já jsem své stanovisko neudělal na podkladě rozvratu myšlení Přemysla Sobotky, ale na podkladě reakcí mého okolí. A já svým zrcadlům věřím.

LN: Je podle vás vůbec možné, aby Topolánek v čele ODS a jako lídr kandidátky zůstal? Vždy by mu přece bylo vašimi konkurenty předhazováno, že ho k odstoupení vyzývají i jeho spolustraníci...
Zeptejte se na to Mirka Topolánka.

LN: Hrálo ve vašem vystoupení roli i to, že Topolánek kandiduje v katolickém Jihomoravském kraji?
Byl to můj obecný postoj. Mě je jedno, v jakém kraji Mirek Topolánek kandiduje, nebo nekandiduje. Jeho slova jsou proti mému přesvědčení, proto jsem to prohlášení udělal.

LN: Co by následovalo, pokud by Topolánek odstoupil? Dělala by ODS ještě před volbami volební kongres, volila nového předsedu, nebo by se role lídra ujal někdo z místopředsedů?
Máme demokraticky zvolené grémium a tam je dostatek lidí, aby reprezentovali naši práci a náš program. Tak jako jsme se bez Mirka museli obejít v Poslanecké sněmovně, tak se podle mne dokážeme obejít i v daném okamžiku ve volební kampani.

LN: Kdo by měl ale převzít roli hlavního lídra? Topolánkovým statutárním zástupcem je první místopředseda David Vodrážka a ten má v Praze svých problémů typu Opencard dost...
Vůbec bych to neřešil, protože grémium je kolektivní orgán. Shodou okolností je někdo prvním místopředsedou, ale to ještě neznamená, že bude tím základním mluvčím. Ale to předjímáme výsledek.

LN: Takže by nevadilo, kdyby šla ODS do voleb bez předsedy? Podle mého ne. Bavíme se 22. března a co bude po volbách, které chci vyhrát, k čemuž můj krok směřoval, to řešme po volbách.

LN: Můžete po všech problémech ještě vůbec vyhrát?
Budete se divit, podle reakcí lidí, které probíhají od jedné hodiny, lidé reagují velmi pozitivně. Takže pevně věřím, že se nám voliči vrátí a ještě posílíme.

LN: Před posledním kongresem vám někteří lidé z regionů nabízeli, ať kandidujete na předsedu ODS. Nemáte něco takového v budoucnu v úmyslu?
Odmítám, že bych to dělal z jakýchkoliv svých osobních zájmů kromě ochrany ODS. Výslovně jsem řekl, že jsem ty nabídky dostal, ale nemám ambici být předsedou ODS.

LN: Na podzim obhajujete post v Senátu. Počítáte ale nyní s tím, že se po svém vystoupení zapojíte intenzivněji i do kampaně před volbami do sněmovny?
Řekl bych, že to je dokonce moje povinnost. A to jsem měl v plánu, ať už byl tento víkend, nebo nebyl.

Autor: