Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Plán B: stranu může vést trio Vodrážka - Nečas - Langer

Česko

  9:00
PRAHA - Ačkoli se občanští demokraté včera zdáli rychlým tempem událostí zaskočeni, podle informací LN už mají "Plán B". V nejužším vedení strany se mluví o tom, jak Mirka Topolánka – pokud by skutečně rezignoval – dva a půl měsíce před volbami nahradit.

David Vodrážka foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

V úvahu nepřipadá svolávání mimořádného kongresu a hledání nového předsedy ještě do voleb. Strana by jen předváděla vnitřní boje, což by bylo před volbami smrtící.

Více čtěte:

Vlády nad stranou by se tak zřejmě ujal krizový tým bez jasného velitele. Formálním šéfem by se podle stanov stal první místopředseda David Vodrážka. Skutečným volebním lídrem by byl Petr Nečas, který by prezentoval program a chodil do televizních debat. O všem by ale v zákulisí rozhodoval a vnitřní chod strany řídil šéf kampaně Ivan Langer.

Duo místopředsedů Langer-Nečas kampaň koneckonců táhne již delší dobu, protože předseda strany byl v poslední době v podstatě neviditelný. ODS by tak ale šla do voleb bez nabídky premiéra, což je proti všudypřítomné tváři Jiřího Paroubka, denně představujícího své premiérské plány, obrovská slabina.

Starosta bez respektu

Nikdo ze zmíněné trojice Vodrážka-Nečas-Langer není typem presumptivního premiéra. První místopředseda David Vodrážka nemá potřebný respekt ani uvnitř vlastní strany. Vysokou politiku se teprve učí a příliš se neorientuje v zásadních tématech jako je ekonomika, sociální nebo zahraniční politika. Těžko si představit, jak by lidem věrohodně cestu z ohrožení státním bankrotem prezentoval právě on.

Anketa

Měl by Mirek Topolánek rezignovat na post šéfa ODS?

Ano. 7526
Ne. 3186

Vodrážkovi kromě toho nepomáhá ani nálepka "blba z Horní Dolní", kterou ho mimochodem počastoval právě Mirek Topolánek. Kdyby Vodrážka na posledním volebním kongresu nebyl součástí širších vnitřních dohod a nepomohl "svými" hlasy Topolánkovi ke zvolení, na svém postu by nikdy nemohl být. Je zcela zřejmé, že z celé trojice by právě on byl tím vzadu, navíc pouze z titulu své funkce.

Muž bez charisma

Petr Nečas se bezpochyby řadí k politikům, kteří v tuzemsku dobře zvládají debatu o zásadních tématech od ekonomiky přes sociální věci a zdravotnictví po bezpečnostní a zahraniční politiku. Už dlouhé roky je právě on pokládán za jednoho ze skutečných mozků občanských demokratů. Konzervativní Nečas umí kultivovaně mluvit a věcně polemizovat. Chybí mu ale charisma a náboj. Působí dojmem až příliš racionálního a chladného člověka bez emocí. Je to precizní "muž vzadu", který odvede spoustu práce. Není ale typem člověka, který dokáže lidi strhnout. Kromě toho už několikrát ukázal, že se mu mohou rozklepat kolena, jde-li do tuhého.

Snadný terč pro konkurenty
Zřejmě nikdo nezná poměry ve svojí straně tak dobře jako Ivan Langer a málokdo z politiků disponuje jeho inteligencí. Šéf volebního štábu se v posledních týdnech stal spolu s Nečasem skutečným lídrem reprezentujícím ODS navenek. Jenže je také jedním z nejsnazších terčů pro konkurenty. Langer se coby Íčko objevuje v policejních záznamech jako jeden z politiků s kontakty na zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka.

Právě kvůli neschopnosti ODS najít silnou osobnost do čela Mirek Topolánek stále přečkává všechny své úlety. A není vyloučené, že přežije i bizarní výstup pro gay magazín LUI. Občanští demokraté staví svou kampaň na polarizující volbě: s námi, nebo s Paroubkem do bankrotu. Taková kampaň se dá velmi těžko vést bez konkrétní tváře člověka, kterému budou lidé věřit, že je z upadající ekonomiky a zadluženého státu dokáže vytáhnout. Zvlášť, když roli lídra opravdové pravice obsazuje místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pokud by Topolánek skončil, byla by to pro zmíněný triumvirát šance. Vítězství by nikdo nečekal, mohli by tedy jen překvapit. O skutečném novém lídrovi se ale rozhodne až na kongresu po volbách.

Další podrobnosti si přečtěte v úterním vydání deníku