Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek zvýšil kredit české politiky, soudí šéf jihomoravské ODS

Česko

  17:15
BRNO - Jihomoravská ODS pokládá výroky předsedy strany Mirka Topolánka o církvích a homosexuálech za nešťastné, odstupovat z tamní kandidátky, kterou vede, by ale neměl. Zástupci občanských demokratů v dalších regionech příliš nechtějí výzvu předsedy liberecké organizace a Senátu Přemysla Sobotky, aby Topolánek listinu opustil a zvážil odchod z čela ODS, příliš komentovat, vyplynulo z dnešní ankety ČTK.

Mirek Topolánek. foto: ČTK

Předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka pokládá šéfovu omluvu za dostatečnou. "Mirek Topolánek svou omluvou, která vyzněla velmi upřímně, zvýšil kredit české politiky," řekl. Další politici ODS na jižní Moravě, kde se Topolánek rozhodl kandidovat, mluví o zkreslení jeho výroků a o tom, že věc je potřeba probrat uvnitř strany. "Je třeba si to vážně promyslet a zvážit pro a proti. Nerad bych, abychom prvně mluvili a potom mysleli," řekl poslanec Walter Bartoš.

Topolánka zkritizoval předseda jihočeské ODS Martin Kuba, podle kterého jsou výroky nešťastné, a byť třeba vytržené z kontextu, nepatří do úst lídra konzervativní strany. Kuba ovšem po předsedově odchodu nevolá; ODS to měla podle něho řešit na podzimním kongresu, na kterém ale Topolánek pozici obhájil. Důvod pro odstoupení z kandidátky nevidí například ani místopředseda ODS na Vysočině Stanislav Cejpek.

K Sobotkově výzvě se další občanští demokraté staví opatrně, nechtějí prý vynášet rychlé soudy. "Jiný postup by nás dostal do větších problémů," uvedl předseda olomoucké krajské ODS Ivan Kosatík.

Za Sobotku se plně postavila předsedkyně ostravské ODS Jaroslava Wenigerová. "Myslím si, že pan předseda zadělal na velký problém nejen sobě, ale samozřejmě celé ODS," uvedla.

Podle Sobotky poškozují Topolánkovy výroky ODS a jsou v rozporu s jejími ideály. Topolánek pokládá situaci za uměle vytvořenou.

Topolánek při fotografování pro magazín pro homosexuály LUI řekl o církvi, že se zmocnila lidí oblbováním mas a vymýváním mozků. O ministru dopravy Gustávu Slamečkovi řekl, že uhne, když jde opravdu do tuhého. "A to ten (premiér Jan) Fischer prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," dodal. V omluvě předseda ODS uvedl, že výroky byly vytrženy ze souvislostí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!