Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek: Premiér je Žid, který uhne kvůli svému charakteru

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: Lidové noviny

PRAHA Šéf ODS Mirek Topolánek nemístně vtipkoval na obdobně nízké úrovni jako nedávno odborářský předák Jaromír Dušek. Při rozhovoru s redaktory magazínu pro homosexuály Lui nejprve hovořil o tom, že křesťanská církev vymývá lidem mozky, ale vyjádřil se velmi kontroverzně i o premiéru Fischerovi, kterého označil za "Žida, který kvůli svému charakteru uhne". Informaci přinesl deník Blesk.


"Křesťanství je pro mě názor. Prvotní křesťanství bylo bez církve, církev se chopila díky různým liturgickým..., díky oblbování mas, díky brainwashingu totálnímu se zmocnili těch lidí a jejich mozků," rozvíjel svoje myšlenky Topolánek.

Více o Topolánkových názorech na církev čtěte ZDE

Topolánkova minela přišla ve chvíli, kdy se jej redaktor zeptal na to, jak by popsal gaye pěti slovy? Topolánek předlouze přemýšlí a říká: "Gustav Slamečka, když jde do tuhého, tak uhne. Fischer, ten je Žid, není gay, uhne ještě dřív. To souvisí s jeho charakterem."

Vedoucí mediální sekce ODS Martin Kupka se dnes k Topolánkovým slovům nechtěl příliš vyjadřovat a označil je za záznam rozhovoru, který byl neformální a nebyl určen veřejnému šíření.

Premiérovu synu výrok připomněl holocaust

"Překvapilo mě to a zarmoutilo. Takováto slova od vrcholného politika na veřejnost prostě nepatří. Pro mě osobně to bylo šokující. Vyvolalo to u mě vzpomínky na holocaust, kterým byla postižena část naší rodiny. Pokud to řekne osoba, který aspiruje na vrcholné politické funkce, tak to prostě s člověkem zamává. " řekl blesku.cz premiérův syn Jan Fischer.

 "Já myslím, že se k tomu nebudeme vyjadřovat. To opravdu vznikalo bez toho, aniž by Mirek Topolánek věděl o tom, že to bude zaznamenáno, nebo že to bude použito tímto způsobem. Ta věta nebyla míněna nikterak zle ve vztahu ke komukoli z těch lidí," uvedl Kupka serveru Lidovky.cz s tím, že to byl Mirek Topolánek, který navrhnul premiéra Fischera do funkce, stejně jako nominoval do funkce Gustava Slamečku.

Mluvčí vlády Roman Prorok Topolánkova slova nechtěl nijak hodnotit. "Vím, o co jde. Pan premiér to četl, ale jeho stanovisko se neodvažuji interpretovat," řekl Roman Prorok.

Topolánek: Je to špatná interpretace

Opakovaně jsem vyjádřil, že charakter člověka neurčuje to, zda je homosexuál. Totéž platí samozřejmě i pro lidi různé národnosti, vyznání či etnického původu.

To je základní princip, který vyznávám celý život. Dokládá to i moje dosavadní politická aktivita a všechna rozhodnutí. Jsem člověk, který své tolerantní a liberální postoje nedeklaruje, ale žije. Mimo jiné i proto jsem svolil s rozhovorem pro časopis LUI. Nikdo mě nemůže obviňovat z jakéhokoli xenofobního postoje či netolerance.
Mrzí mě, že se špatná interpretace mých výroků v médiích mohla dotknout mnoha lidí. Přeji si, aby média v tomto případě uvedla výroky na pravou míru a zasadila je do kontextu.

Mirek Topolánek

Ministr Gustav Slamečka, o kterém Topolánek také hovořil, má pro slova šéfa ODS pochopení a výrok mu nezazlívá. "Jak znám Mirka Topolánka lidsky i pracovně, tak vím, že svá slova nemyslel nijak homofobně ani antisemitsky," řekl serveru Lidovky.cz ministr Slamečka.

Mirek Topolánek v sobotu večer zaslal redakci mail, ve kterém píše o špatné interpretaci jeho výroků v médiích. "Premiérovi Janu Fischerovi i ministrovi Gustavu Slamečkovi jsem vše osobně vysvětlil. Svými výroky jsem je rozhodně nechtěl urazit," uvedl Topolánek .

ODS poskytla serveru Lidovky.cz přepis rozhovoru mezi Toplánkem a časopisem LUI. Podle Martina Kupky přepis ukazuje, že svá slova Topolánek nemyslel xenofobně. "Mirek Topolánek ukázal na příkladu, že charakter člověka neurčuje to, zda je homosexuál, Žid či příslušník jakékoli menšiny.To je přeci správný postoj," uvedl Kupka.

Přepis rozhovoru

LUI: Pane předsedo, zkuste pěti slovy popsat klasického homosexuála, jak ho vidíte vy?
Normální člověk, který bojuje za svá práva.
(...)

Zkusme přídavná jména.
Přídavná jména? Tak já to neřeším, když ten problém mám vyřešený, tak nemám potřebu vymýšlet nějaká přídavná jména.

LUI: Tak něčím jsme specifičtí a dají se najít nějaké vlastnosti, dá se najít něco, co je společný.
Po mě chceš něco, co já neřeším. (...) Ty po mě chceš to klišé a jestli nechci něco přehrávat a kdybys mě neřekl, tak já bych to neřešil sám od sebe. Takže já neumim dát dohromady specifická adjektiva pro ty negaye.

LUI: Mě zajímá vaše představa...
To neumim říct, sice mám představu, že Češi jsou nějací... více rovnostářští, více závistiví, malost, připosratost, ale tohle neumím...

LUI: OK, tak jo, děkuji za odpovědi. (...) Ale já bych chtěl nějakou tu jinakost, vymezit jinakost ženský nebo chlapa...
(...) To ale o tom člověku nevypovídá vůbec nic. (...) Já to nehledám, já to necítím jako problém. Já vím, co chceš slyšet.

LUI: Já jsem chtěl slyšel pět adjektiv?
Co ti mám říct? Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer prostě je Žid není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí, s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem, to nesouvisí s tím, že je gay.

Anketa

Prohlášení - Fischer je Žid, který uhne kvůli charakteru - je

Xenofobní 1678
Vytržené z kontextu 2391
Hloupé 7903
Neutrální 477

Je to nechutné, zhodnotil výrok Kalousek

Topolánkova slova vyvolala odezvu i na politické scéně 
"Ty výroky o premiérovi Fischerovi jsou vysloveně nechutné. Musím říct, že je to pro mě docela bolavé. Jsem strašně překvapen a šokován. Tohle je rétorika totálního nevzdělance z osmé třídy základní školy komunistického režimu. Míjí se to s realitou a ukazuje to na mezery ve vzdělání," uvedl podle serveru blesk.cz Miroslav Kalousek z TOP 09. 

Topolánkova omluvná SMS

Moji milí Honzo, myšleno Fischere a Gusto, myšleno Slamečko. Ubezpečuji Vás oba, že jsem v neformálním rozhovoru neútočil ani na Židy, ani na církve, ani na homosexuály. Nechal jsem se vtáhnout do nahrávané provokace, kde jsem naopak bránil právo na individuální svobody a práva a hájil jsem svůj laický křesťanský názor na rodinu. Výroky o vás dvou jsou hrubě vytržené z kontextu a nebyly tak myšleny. Omlouvám se Vám, že jsem je použil spíše jako demonstraci mého přesvědčení, že neexistují typické gayské, nebo židovské charakteristiky, že jsou lidé slušní a neslušní.

ČSSD se nelíbí Topolánkovy výroky ohledně církve. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky Topolánek urazil všechny věřící, a měl by se proto omluvit. "Je zcela neuvěřitelné, že Topolánek, který se označuje za konzervativního politika, používá na adresu církví slovník, za nějž by se nemuseli stydět ani ti nejhorší normalizační komunisté," napsal Sobotka. "Žádám Mirka Topolánka, aby se za tyto hanlivé výroky omluvil," sdělil.

Podle něj se sociální demokrati vrátí k Topolánkovým výrokům na pondělní mimořádné tiskové konferenci, kterou kvůli tomu svolali.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!