Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vypnou kamery, jsou čeští politici v zákulisí nenávistní a zlí

Česko

  7:00
PRAHA - Stačí, když před sebou nevidí zapnutou kameru či nastavený mikrofon, a slovník tuzemských politiků se mění – přitvrdí a zvulgární.

Předseda ODS Mirek Topolánek (vlevo) a předseda ČSSD Jiří Paroubek (vpravo) v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce foto:  František Vlček, Lidové noviny

Výroky předsedy ODS Mirka Topolánka o židovství a povaze současného premiéra Jana Fischera pobouřily veřejnost. Na tuzemské politické scéně však taková nevybíravá slova nejsou rozhodně výjimkou.

Vše o skandálních výrocích Mirka Topolánka

 

Podobné výroky z úst vrcholných českých politiků, kteří je pak většinou ospravedlňují podobně jako Topolánek vytržením z kontextu, nejsou ojedinělé.

Nevyhnula se ani lídrovi tuzemské nejsilnější levicové partaje. "Není vhodné zaměstnávat lidi z jiných kultur, už tu pak zůstanou. Naučí se jazyk, mají děti a je z toho etnický problém," citoval loni v srpnu server Aktuálně.cz šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka.

Skandální slova měl Paroubek pronést v kanceláři plné novinářů a kutnohorských úředníků. ČSSD však autenticitu výroku odmítla.

Kdo půjde bručet?
Pikantní výrok zachytily kamery i při prezidentské volbě z února 2008. Boj o novou hlavu státu byl údajně uplacený. "Ty prostě seš schopnej zabít bobra, abys zachránil strom? ... tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet!" výhrůžně vysvětloval tehdy emotivně naladěný bývalý ministr vnitra Ivan Langer kolegovi z vládního kabinetu, exministru životního prostředí Martinu Bursíkovi.

O nekalém pozadí prezidentské volby mělo vypovídat hned několik kauz. Zřejmě nejvážnější bylo obvinění exsenátora Josefa Novotného, že se ho pravicová ODS prý pokusila uplatit, aby hlasoval pro znovuzvolení Václava Klause.

Případ údajné korupce vyzněl do ztracena, stejně jako trestní oznámení ODS na senátora.

Falešný Topol a kráva
Již legendárním "úlovkem" jsou pak fotografie displeje Klausova mobilu, který nesouhlasil, že jej ve funkci šéfa ODS v roce 2002 nahradil Mirek Topolánek. "... absolutně prázdný a falešný Topol," psal tehdy v jedné z SMS zpráv Klaus.

Sám se však ohradil proti tomu, že by takto tituloval svého nástupce. "Já jsem napsal, že projev Topolánka byl prázdný a falešný, zatímco média z toho udělala větu, že prázdný a falešný je on," bránil se později Klaus.

Nelichotivý přešlap má na kontě i vedení Strany zelených. Před dvěma roky se jejich bývalý vůdce Martin Bursík "uklikl"; e-mail určený své přítelkyni, šéfce poslaneckého klubu strany Kateřině Jacques, poslal rebelující poslankyni Olze Zubové. "Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. To je neuvěřitelný. Donutíme je ke spolupráci silou, Kaťuško," psal Bursík. Za vulgární zprávu se omluvil, z funkce šéfa strany však neodstoupil.

Další podrobnosti a zajímavosti o politice si přečtěte v pondělním vydání deníku

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...