Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Socialista 'tělem i duší' Paroubek už zase šéfuje straně

Česko

  11:04aktualizováno  12:33
PRAHA - Ustavující sjezd strany Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21) dnes zvolil drtivou většinou Jiří Paroubka předsedou strany. Bývalý šéf ČSSD stranu sám založil. Pro Paroubka hlasovalo 233 z 235 přítomných delegátů sjezdu. Dva se zdrželi.

Ve vedení bude i poslanec Jiří Šlégr nebo bývalý šéf ústecké krajské sociální demokracie a podnikatel Petr Benda.

"Jiří Paroubek je socialistou tělem i duší," řekl v krátkém zdůvodnění jeho nominace do čela strany předseda přípravného výboru strany LEV 21 Jaroslav Král.

Sjezd zvolil také 23členné předsednictvo strany, který navrhl její přípravný výbor. Jsou v něm mimo jiné bývalý šéf ústecké krajské sociální demokracie a podnikatel Petra Benda, někdejší radní Ústeckého kraje a podnikatel Mirko Bernas či Jaroslav Andres, který poskytl peníze na rozjezd strany. Ve vedení strany bude také Šlégr a Paroubkovi příznivci z ČSNS 2005 Stanislav Palša či Jiří Pondělíček.

Ze členů předsednictva si Paroubek jmenoval své místopředsedy. Vybral si Šlégra, Palšu a Terezu Holišíkovou. Ústředním tajemníkem strany jmenoval Andrese.

Jiří Paroubek při hlasování o předsedovi strany Národní socialisté - levice 21. století

 

Zástupci přípravného výboru v úvodu jednání účastníky sjezdu informovali o tom, že strana je řádně zaregistrována a otevřená členům ČSNS 2005. Obě strany podle nich od dnešního dne vystupují společně.

ČTĚTE VÍCE:

Sjezd se koná v pražském Obecním domě, kam proti Paroubkově straně přišla demonstrovat necelá desítka příznivců krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Protest zorganizovali i Paroubkovi odpůrci z České strany národně sociální (ČSNS). Na chodník vylepili plakáty, kde ho obvinili z narcismu a z toho, že chce ukrást historii ČSNS.

Jiří Paroubek poté, co byl drtivou většinou zvolen za předsedu strany LEV 21, přijímá gratulace od manželky.

Někdejší premiér a bývalý šéf sociálních demokratů Paroubek na počátku října opustil po více než dvaceti letech parlamentní opoziční ČSSD, s níž se nepohodl. Následně oznámil vytvoření nové strany. Následoval ho poslanec ČSSD a bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr. Další poslance zatím Paroubek do své strany nezískal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!