Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Software 602 ze Svazarmu

Česko

Svaz pro spolupráci s armádou (Svazarm) evokuje militantnost, však byl ustaven po sovětském vzoru. Ale v jakešovském Československu pokrýval širokou škálu aktivit - od autoškol přes kynology, radioamatéry až po sportovní letce. Pokud byli ve Svazarmu nějací fanatici, tak ne ve stylu military, ale fanatici kvalitní hudební reprodukce (Hi-Fi klub) nebo počítačového světa.

Po sametové revoluci snad každý zaregistroval úspěšnou počítačovou firmu Software 602. Jsou lidé, kteří dodnes používají její kdysi rozšířený editor T602. Ale vědí vůbec, odkud se vzalo to záhadné číslo? Ze Svazarmu. Dotyčná firma se transformovala z 602. základní organizace Svazarmu v pražských Dejvicích.

Konec osmdesátých let byl dobou počítačových nadšenců. Bylo jasné, že co se computerizace týče, východnímu bloku ujíždí vlak. Že než na stát je lepší se spoléhat na „fanatiky“ spolupracující pod rouškou Svazarmu. Jistě, dokázali se i hádat, třeba 602. ZO (sinclairisté) s Atari klubem Svazarmu, ale přesto vyráběli či sem nějak dopravovali to, co nebylo na „trhu“.

O trhu bez uvozovek psát nejde už proto, že na skutečné počítače (PC XT) mělo de facto monopol JZD Slušovice, tudíž diktovalo ceny. Víte, co tehdy znamenalo sto tisíc korun za jedno „písíčko“? Třicet průměrných platů.

***

Slovníček Svazarm - branná organizace zahrnující kynology, radioamatéry, sportovní letce i autoškoly ZO Svazarmu - základní organizace Svazarmu ÚV ČSS - ústřední výbor Čs. strany socialistické socialistický závazek - jedna z forem soutěžení v systému, který z podstaty vylučoval konkurenci ZO KSČ - základní organizace KSČ SNP - Slovenské národní povstání, pokus vojáků „slovenského štátu“ i partyzánů o operaci vstřícnou k postupující sovětské armádě

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj