Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

‚Současná Evropská unie musí skončit.‘ Příznivci SPD v Praze demonstrovali proti diktátu z Bruselu

Česko

  16:23aktualizováno  19:32
PRAHA - Hlasité slovní projevy nebo rachot píšťalek a činelů, jejichž důsledkem bylo několik lidí v policejním antonu. Na evropské špičky krajní pravice, které se ve čtvrtek sjely do Prahy, čekala nevlídná atmosféra. Demonstrace proti Evropské unii pořádaná na Václavském náměstí hnutím SPD Tomia Okamury totiž neušla pozornosti odpůrců nacionalistického proudu. Ač se obešla bez větších konfliktů, střetu rozpolcené společnosti se zcela nevyhnula.

Protest pořádá Okamurova SPD. foto:  Petr Topič, MAFRA

Protestním shromážděním namířeným proti unijní politice, jejím hodnotám a principům, zahájilo SPD svou kampaň před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Důležitost události měla podtrhnout i přítomnost zahraničních reprezentantů krajněpravicových subjektů na kontinentu. Nechyběli například francouzská europoslankyně Marine Le Penová nebo nizozemský poslanec Geert Wilders, jejichž strany jsou stejně jako SPD součástí evropské frakce Hnutí pro Evropu národů a svobody.

25.dubna 2019 v 17:26, příspěvek archivován: 25.dubna 2019 v 19:31

Okolo hlavního pódia postává odhadem okolo patnácti set lidí. https://t.co/xW1As1H4fq

„My jsme Evropané, chceme mít společnou bezpečnou Evropu, to nás spojuje. A chceme prakticky ukázat, že se umíme přátelsky domluvit i bez diktátu Bruselu,“ prohlásil k davu čítajícímu několik stovek osob Tomio Okamura.

Lidé se ve středu metropole začali scházet před čtvrtou hodinou odpolední, kdy „pod koněm” vystoupila kontroverzní kapela Ortel. Jejímu koncertu přihlížela více než tisícovka fanoušků této hudební formace a stoupenců Okamurovy politiky, ale také zhruba stočlenná skupinka příznivců Evropské unie a NATO, k níž se později přidalo i několik anarchistů. Ti program narušovali soustavným pískotem a výkřikem „hanba“.

Samozřejmostí byly urážky a výsměšná gesta z obou táborů, jejichž zástupce musely oddělovat od sebe desítky dohlížejících policistů. „Neutrální půdu“ po chvíli pro jistotu vyplnili i těžkooděnci. Místopředseda SPD Radim Fiala mezitím vyzval sympatizanty hnutí, aby případné problémy s „provokatéry“ hlásili strážcům zákona. V davu se to hemžilo českými vlajkami a billboardy s údernými nápisy. „Stop islámu, nechci být cizincem ve své zemi,“ stálo na jednom z nich.

Příznivci SPD se dožadovali, aby na odpůrce demonstrace pustili hadicí vodu. Ty za hlasitého potlesku demonstrujících policie vyvedla. Ozývaly se také výkřiky jako „Sorošovy děti!“. Policie zároveň opakovaně vyzývala proevropské aktivisty k ukončení jejich protestu.

Očividně naštvaný muž řekl svým přátelům, že musel „uklidňovat kluky, aby na ty sluníčkáře nevlítli“. Měli prý počkat po demonstraci. „Pak jsou naši,“ dodal. „Vyveďte ty smažky“, povzbuzoval další z příznivců SPD policisty. Těžkooděnci totiž vytlačili lidi protestující proti protievropskou akci z horní části Václavského náměstí.

Promluvili Le Penová, Wilders či Atkinsonová

Krátkou přestávku mezi vystoupením Ortelu a demonstrací vyplnily další slovní přestřelky a zpěv státní hymny. Posléze přišly na řadu očekávané proslovy politiků. Záhy ovšem musely být na téměř půl hodinu přerušeny z důvodů vyhrocující se situace v již početnějším davu. Ta se zklidnila po policejních výzvách a zadržení několika názorových oponentů SPD, kteří podle strážců zákona opakovaně narušovali řádně ohlášené shromáždění.

„V současnosti Evropané znovu bojují o své přežití. Není to jen migrace, je to také rostoucí tlak Bruselu na odnárodnění národních státu Evropy ve jménu multikulturních států vedených Německem,“ pronesl ve svém projevu Tomio Okamura.

Předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine...
Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury organizuje protest proti diktátu...

Podle něj musí současná Evropská unie skončit. Připomněl také, že SPD dlouhodobě prosazuje referendum o odchodu z ní. Současného předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera označil za notorického alkoholika.

Se svými projevy se na pódiu během podvečera dále vystřídali třeba předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová, nizozemský odpůrce migrace Geert Wilders, britská europoslankyně a zastánkyně brexitu Janice Atkinsonová či lídr kandidátky SPD Ivan David.

„My, národní strany, jsme jediné, které mohou zabránit tomuto poddanství - ekonomickému i náboženskému,“ řekla ve své řeči Le Penová. Zmínila mimo jiné hrdinný čin Jana Palacha a též, že miluje český národ, který si před 30 lety vybojoval svobodu. Wilders prohlásil, že Okamura je hrdina politického boje v Česku, neboť se nebojí mluvit pravdu o EU a islámu.

Další z předních evropských nacionalistický představitelů, italský ministr vnitra Matteo Salvini do Prahy i přes pozvání nedorazil. Prostřednictvím videa ovšem poslal svou zdravici. „Doufám, že budeme ve volbách společně bránit hranice a naše děti před migrací a islámskými extremisty, které musí být uchráněny,“ vzkázal příznivcům. Všichni - nejen zahraniční - řečníci sklízeli za svá slova opakovaný aplaus.

Účastníci protestu přijeli do Prahy z různých koutů republiky, namátkou západních a jižních Čech či Moravy. „Přijel jsem, abych se posílil vnitřně. Cítím, že proti nám - rozumným - stojí velká síla,“ odůvodnil svou účast pro LN pětašedesátiletý Jiří z Jindřichova Hradce.

Akci byli přítomni rovněž poslanci Tereza Hyťhová, Miloslav Rozner, Jiří Kobza (všichni SPD) nebo Jaroslav Foldyna. „Zajímala mě atmosféra a také samotný průběh události coby člena sněmovního bezpečnostního výboru,” řekl LN Foldyna.

Wilders a Le Penová byli společně Česku naposledy v prosinci 2017, kdy zavítali do metropole kvůli konferenci evropských krajně pravicových stran. Vzájemná podpora významných politických tváří a jejich turné po evropských městech představuje podle politologa Daniela Kunštáta běžnou praxi před eurovolbami. „Je to takový s nadsázkou létající cirkus, který má pomoci mobilizovat voliče v té či oné zemi,“ řekl LN již dříve.

„Le Penová, Wilders i Salvini jistě patří mezi nejproslulejší a i mezi voliči mimo jejich domovské země nejznámější reprezentanty nacionálních antievropských sil,“ dodal se slovy, že jejich přítomnost v Česku může vzbudit pozornost a přinést Okamurovi nějaké voličské body.

Předseda SPD chtěl hnutí původně pomoci též vlastní kandidaturou z posledního místa listiny. V případě zvolení zamýšlel svůj mandát přenechat jinému uchazeči. Vnitro ovšem jeho úmysl zpochybnilo, a tak se SPD rozhodlo pro jeho náhradu. Nemohlo prý připustit riziko případně neobsazeného mandátu. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční od čtvrtka 23. do neděle 26. května.