Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nemoc není stabilizovaná, stav obžalovaného z požáru století zhodnotí psychiatr

Česko

  10:50
Ústecký krajský soud zatím nebude pokračovat v projednávání případu obřího požáru v Národním parku České Švýcarsko a několika dalších menších požárů. Senát rozhodl, že psychický stav Jiřího Lobotky, jehož obžaloba viní z úmyslného založení ohňů, musí znovu blíže prozkoumat odborníci.

Soud se kauzou začal zabývat ve čtvrtek. Lobotka, jemuž za skutky hrozí až 15 let, se v jednací síni rozhodl takzvaně částečně prohlásit vinu. Přiznal založení loňských menších požárů, kdy hořely myslivecké posedy nebo rozhledna na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Zároveň odmítl, že by v létě 2022 zapálil národní park.

Obžalovaný, který je už rok ve vazbě, však působil velmi zmateně. Směrem k senátu řekl, že má vyhulený mozek, bere silné prášky a že si toho moc nepamatuje. Zároveň zmínil, že má deprese, úzkosti, slyší hlasy a že se všechno horší.

Senát se následně usnesl, že aby mohl posoudit Lobotkovo částečné přiznání viny, tedy zda ho přijme, či nikoli, potřebuje lékařskou zprávu z vazební věznice.

V dokumentu se psychiatrička vyjádřila, že Lobotka pobírá „maximální možnou medikaci a jeho psychické onemocnění není stabilizované“. Dodala, že k posouzení, do jaké míry je schopen vnímat trestní řízení, je potřeba detailnější osobní vyšetření obžalovaného.

Soud proto v pátek rozhodl, že si vyžádá znalecký posudek z oboru psychiatrie. „Soud v tuto chvíli není schopen posoudit, do jaké míry je obžalovaný schopen chápat trestní řízení zejména s ohledem na jeho duševní zdraví,“ podotkl předseda senátu Roman Felzmann s tím, že zatím tedy není možné v řízení pokračovat.

Další jednání se bude konat 27. května.

Lobotkův advokát Vít Pavko ve čtvrtek řekl, že má pochybnosti o znaleckém posudku o zdravotním stavu klienta, který vznikl v rámci vyšetřování a podle kterého Lobotka je schopný trestní řízení vnímat.

„Když se dívám na medikamenty, které bere, jsou to léky na schizofrenii. Znalci dříve řekli, že by schizofrenií trpět neměl, nicméně se u něj může rozvinout,“ řekl Pavko po pátečním jednání.

Státní zástupce, jenž situaci nijak nekomentoval, Lobotku viní z obecného ohrožení a poškození cizí věci. Vedle zmíněných menších požárů podle něj způsobil především největší lesní požár v historii České republiky, kdy oheň v Národním parku České Švýcarsko zasáhl přes tisíc hektarů.

Podle vyšetřovatelů si Lobotka přinesl líh, sesbíral klestí a škrtl zapalovačem.

Oheň pak 21 dní likvidovaly tisíce hasičů z celé republiky. K dispozici měli stovky kusů požární techniky, dorazila i speciální letadla ze zahraničí. Evakuace se dotkla stovek lidí, zničeno nebo poškozeno bylo několik staveb.

Lobotka svým jednáním podle žalobce způsobil škody ve stovkách milionů korun.

28. července 2022

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,