Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Soud nově stanovil, co je větší než malé množství. U marihuany byl přísnější

Česko

  10:35aktualizováno  11:05
BRNO - UVNITŘ TABULKA. Nejvyšší soud (NS) nově stanovil, jaké množství drog má policie a justice považovat za větší než malé. U marihuany a pervitinu soudci zvolili oproti dosavadní praxi přísnější metr, zdůvodnili to zvýšením počtu uživatelů a rozvojem velkovýroby.

Balení jointu - ilustrační foto: Nick AdamsReuters

Donedávna upravovalo hraniční hodnoty vládní nařízení, které ale zrušil Ústavní soud. Nyní stejný účel zastane stanovisko trestního kolegia NS. Čísla jsou však orientační a je nutné zohledňovat další okolnosti, stojí ve stanovisku, které poskytl mluvčí soudu Petr Knötig.

PSALI JSME:

Pojem "větší než malé množství" se objevuje v několika paragrafech trestního zákoníku. Od interpretace pojmu se pak odvíjí kriminalizace uživatelského držení různých omamných látek. Podle NS je třeba obecně považovat za větší než malé takové množství, které vícenásobně převyšuje běžnou dávku obvyklého konzumenta.

Prvokonzument či závislý

"Při závěru o naplnění uvedeného znaku je třeba podpůrně zohlednit, zda šlo o prvokonzumenta či uživatele těchto látek v pokročilém stádiu závislosti, případně i jiné skutečnosti ovlivňující míru ohrožení života nebo zdraví uživatele," stojí ve stanovisku.

Marihuana

Tabulka, kterou NS sestavil, stanovuje u každé drogy orientační množství. Zároveň ale musí soudy brát ohled na další hodnotu, která vyjadřuje hraniční množství účinné látky v konkrétní droze.

Například u marihuany tabulka uvádí deset gramů konopné sušiny, která však musí obsahovat více než jeden gram účinné látky THC. Pokud nejsou obě hodnoty překonány, nejde o trestný čin, ale přestupek.

Konkrétně v případě marihuany tak soud zvolil přísnější měřítko, než starší vládní nařízení. Přibývá totiž mladistvých uživatelů i velkoobjemových pěstíren. "Do této trestné činnosti je zapojena především vietnamská národnostní menšina, přičemž nárůst počtu odhalených pěstíren i kvality vyprodukované marihuany je od roku 2007 přímo alarmující," napsali soudci.

Hodnoty omamných a psychotropních látek pro účely trestního zákoníku (zkráceno, zjednodušeno)
typ látky větší než malé množství nejmenší množství účinné látky, které musí droga obsahovat
pervitinvíce než 1,5 gramu0,5 gramu (0,6 gramu u hydrochloridu)
heroinvíce než 1,5 gramu 0,2 gramu (0,22 gramu u hydrochloridu)
kokainvíce než jeden gram 0,54 gramu (0,6 gramu u hydrochloridu)
extáze  (MDMA)více než čtyři tablety/kapsle nebo více než 0,4 gramu prášku či krystalů 0,34 (0,4 gramu u hydrochloridu)
marihuana více než 10 gramů sušinyjeden gram
hašiš více než pět gramůjeden gram
lysohlávky více než 40 plodnic 0,05 gramu báze (psilocinu) nebo odpovídající množství psilocybinu
Zdroj: Nejvyšší soud
Autoři: ,
Témata: marihuana, drogy

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.