Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za brutální útok na manžele v Duchcově uložil soud tresty do tří let

Česko

  12:47aktualizováno  15:52
ÚSTÍ NAD LABEM - Soud potrestal pět lidí za loňský brutální útok na manželský pár v Duchcově na Teplicku tresty od roční podmínky do tří let vězení. Mladistvý útočník, který byl nejbrutálnější a strůjcem útoku, má ve vězení strávit za těžké ublížení na zdraví, výtržnictví a pokus o krádež dva roky.

Pět obžalovaných v případu brutální vraždy manželů v Duchcově. Mladistvý brutální útočník (vlevo). foto: ČTK

Napadená žena se dodnes léčí. Podle soudu se všichni dopustili výtržnictví a těžké újmy na zdraví. Mladistvý a ještě jeden útočník mají na svědomí i pokus o krádež. Protože útočníci jsou Romové, případ vyvolal v Duchcově protiromské nálady. Podle soudu ale napadení nemělo rasový podtext.

Tříleté vězení udělil soud obžalované Šárce Hušové, protože už byla dříve trestaná za výtržnictví. Ostatní tři dostali podmíněné tresty. Martin Demeter a Marie Bledyová tříletý trest s odkladem na pět let a Jiří Ferenc roční vězení s tříletým podmíněným odkladem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně, obžalovaní i zástupkyně poškozených manželů si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Odškodné? Místo milionu sto dvacet tisíc

Útočníci mají navíc poškozeným zaplatit 120.000 korun, škodu od nich požadují i zdravotní pojišťovny. Část odškodnění už podle soudu zaplatili. Zbití manželé přitom žádali odškodné v celkové výši jeden milion korun.

Případ se stal loni v noci na 18. května. Útoku předcházela potyčka u jedné z duchcovských restaurací, kde nejmladší z obžalovaných společně s dalším mladíkem chtěli ukrást kolo. Majitele kola pak zbili, zlomili mu ruku, nos a způsobili mu pohmožděniny na celém těle. "Je zcela evidentní, že napadli poškozeného, bezdůvodně ho srazili na zem a kopali do něj," řekla při zdůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Jana Kurešová.

O dvě hodiny později podle soudu vyvolal mladistvý útočník konflikt s manželským párem v ulici Bratří Čapků. Mladík téměř dvoumetrovou větví na muže zaútočil. K němu se přidali další útočníci a brutálně napadli i manželku zbitého muže. Především ženu útočníci brutálně bili a kopali, útočící ženy jí chtěly bít hlavou o zem. "Podle psychologických posudků u ní (u napadené) následky přetrvávají dodnes," řekla Kurešová.

Šestnáctiletý hlavní útočník

Za hlavního viníka označil soud mladistvého, kterému bylo v době útoků 16 let. "Je to především on, kdo oba konflikty vyvolal. Nebýt jeho jednání, ostatní obžalovaní by tady neseděli," uvedla soudkyně.

Obžaloba nebyla podaná na rasově motivovaný čin, právní zástupkyně poškozených manželů Klára Kalibová ale už dřív řekla, že o rasismus šlo. "Soud tento motiv v jednání obžalovaných neshledal," dodala Kurešová. "Muselo by být prokázáno, že obžalovaní chovají zášť a nenávist k určitému národu, rase, a tato jejich zášť byla motivem jejich jednání. V tomto případě se to prostě nepotvrdilo," vysvětlila Kurešová.

Právní zástupkyně napadených manželů je s výší trestů spokojena jen částečně. "Domnívám se, že tresty byly u některých obviněných odpovídající, u některých bych si dovolila pomlčet," uvedla. Kvůli výši finančního odškodnění zváží s klienty možnost odvolání.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!