Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Distributor otráveného alkoholu neuspěl. Soud zamítl obnovu řízení

Distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula (vpravo), který si odpykává... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula (vpravo), který si odpykává... | foto: ČTK

ZLÍN Krajský soud ve Zlíně zamítl návrh na obnovu řízení v hlavní větvi metanolové kauzy, který podal ústřední distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula. V květnu 2014 byl za obecné ohrožení pravomocně odsouzen na 15 let vězení.

Odsouzený Vacula se spolu se svým obhájcem snažil soud přimět k obnově řízení na základě údajných nových důkazů a skutečností. Objevily se podle nich až po vynesení rozsudku nad Vaculou a svědčí údajně mimo jiné o tom, že odběratelů jedovaté směsi od míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely bylo více. Jiří Vacula hodlá podat stížnost k vrchnímu soudu.

Předseda senátu Radomír Koudela uvedl, že nebyl navržen žádný přímý důkaz, který by svědčil o jiném skutkovém ději, než jaký byl uveden ve výrokové části pravomocného rozhodnutí. „Jedná se toliko o domněnky, případně nějaké tušení. Jedná se tak o tvrzení, které by nemohly obstát s důkazy, které byly provedeny v průběhu hlavního líčení a které jednoznačně svědčí o vině nejenom pana Vaculy, ale i ostatních,“ uvedl Koudela. Nové skutečnosti předložené obhajobou označil za úvahy a nikoli důkazy také státní zástupce Martin Malůš.

Distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula (uprostřed), který si odpykává...
Zlínská pobočka brněnského krajského soudu začala 5. dubna 2018 znovu...

Podle obhájce Tomáše Gureckého však nevznikla minimálně u 89 ze 117 poškozených po požití jedovatého alkoholu újma na zdraví kvůli Vaculovi. „V důsledku jednání Jiřího Vaculy nedošlo k úmrtí minimálně 32 osob z 37, které má uvedeny v rozsudku krajského soudu,“ řekl Gurecký. Uvedl, že řada soudů, která se metanolovou aférou zabývala, nebyla schopna zjistit dodavatele otráveného alkoholu. „Spousta z nich nakupovala přímo od Fiana. Ve 42 větvích (kauzy) se nepodařilo navázat tok přes Jiřího Vaculu. Šlo to jinudy,“ doplnil obhájce. Vacula dnes u soudu řekl, že se v žádném případě nezříká odpovědnosti za své jednání, kterého lituje. „Nemůžu pochopit, že skoro 80 procent nedořešených případů je mi přisuzováno pouze na základě výpovědi Fiana. Dodnes jsem nepochopil způsob, jakým byla tato kauza šetřena. Ten konec neodpovídá reálu,“ uvedl. Žádné další přímé odběratele jedovaté směsi od Fiana a Křepely prý ale nezná.

Devětapadesátiletý Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který díky spolupráci s policií pomohl metanolovou aféru objasnit, se podle původního verdiktu soudu postaral o distribuci 10.000 litrů otrávené směsi tvořené metanolem a etanolem mezi další odběratele. Ve vazbě byl od září 2012 do července 2014, následně se přesunul k výkonu trestu odnětí svobody. Celkem tedy absolvoval už přes pět let ze svého patnáctiletého trestu vězení.

V hlavní větvi kauzy metanol bylo v lednu 2014 obžalováno 31 lidí. Míchači kontaminované směsi, Slovák Rudolf Fian a Tomáš Křepela ze Zlína, byli za obecné ohrožení odsouzeni na doživotí. Tresty jim před nedávnem potvrdil Nejvyšší soud. Pravomocný rozsudek zmiňuje nejméně 117 lidí otrávených směsí, kterou vyrobili, z nichž nejméně 38 zemřelo. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!