Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Bibli“ Anonymních alkoholiků v USA vydražili v přepočtu za 51 milionů korun

Magazín

  6:00
Los Angeles - Zakládající dokument celosvětové sítě Anonymních alkoholiků (AA) v sobotu vydražili v americké Kalifornii. Takzvanou Velkou knihu získal za 2,4 milionu dolarů (51,1 milionu korun) miliardář Jim Irsay, informovala dnes agentura AP.

Alkoholik (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Majitel klubu amerického fotbalu Indianapolis Colts řekl, že plánuje pro rukopis vytvořit zvláštní výstavní místo. Také jej hodlá několik měsíců v roce předvádět v ústředí AA v New Yorku. Dodal, že se dokument pokoušel koupit již před lety, kdy byl rovněž nabízen v aukci.

Irsay naznačil, že sám s alkoholem bojoval a svým činem se snaží pomáhat druhým. Setkání AA prý poprvé navštívil před 25 lety. Rukopis o 161 stranách obsahuje poznámky jednoho ze zakladatelů AA Williama Wilsona a shrnuje filozofii celého hnutí. Motto knihy se opírá o tvrzení, že alkoholismus je nevyléčitelná nemoc a jedinou šancí, jak se ho zbavit, je chuť a touha po naprosté abstinenci.

Rukopis vydražila aukční síň Profiles in History, která se specializuje na prodej dokumentů a předmětů vztahujících se k Hollywoodu. Web věnovaný aukci popsal rukopis jako „bibli milionů lidí“, která byla přeložena do 43 jazyků a jíž se od roku 1939 prodalo 30 milionů kopií.

AA založil Wilson a Robert Smith v roce 1935. Na základě vlastních zkušeností rozjeli projekt, který jako jeden z prvních začal k léčbě závislosti používat skupinové terapie. Základ tvoří setkání závislých na alkoholu v naprosté anonymitě. Členové AA udržují jeden druhého v odhodlání abstinovat a vyměňují si navzájem zkušenosti. Sdružení, jež funguje na bázi samostatných skupin, působí i v Česku.

Navzdory masovému rozšíření není hnutí AA bez kritiků. Někteří jej přirovnávají ke kultu a jiní tvrdí, že mnoha alkoholikům nepomohlo.

Autor: