Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko bojuje s pitím těhotných. Plánuje pokuty prodej alkoholu budoucím matkám

Svět

  15:00
LENINGRA - Pokuta až jeden milion rublů bude v případě schválení zákona hrozit prodejcům alkoholu, pokud jej prodají těhotným ženám. S návrhem zákona, který má omezit požívání alkoholických nápojů a kouření u těhotných žen, přišel zastupitel z Leningradské oblasti Vladimir Petrov.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

„Abychom ochránili životy dětí, jejichž životy jsou ohroženy chováním jejich matek,“ stojí ve vysvětlení návrhu federálního zákona, který má zavést zodpovědnost pro prodejce za prodej alkoholických a tabákových výrobků těhotným ženám.

Navrhuje také, aby za konzumaci drog, cigaret a alkoholu, byly pokutované i nastávající matky. O novém zákoně od zastupitele Vladimira Petrova informoval deník Gazeta.

Za prodej alkoholického nápoje těhotné ženě by maloobchodním prodejcům hrozily pokuty ve výši až 1 milion rublů (cca 330 tisíc korun). Při udělování pokuty by záleželo, zda je pokutovaný živnostník, nebo právnická osoba, podle čehož by byla určena výše pokuty. Stejná pravidla by platila i pro prodej tabákových výrobků.

Za požívání alkoholu a tabáku by dle návrhu zákona měly být perzekvované i nastávající matky. Těm by měla za konzumaci zakázaných látek hrozit pokuta ve výši čtyř až pěti tisíc rublů, tedy maximálně 1 600 korun v přepočtu. Zároveň by na něj měl být uvalen „preventivní dohled“.

Aby prodejci předešli pokutám ze stran úřadů, mohou vyžadovat potvrzení po ženách nakupujících alkohol, u nichž není jistota, že nejsou těhotné. Jaký doklad by měl absenci těhotenství potvrzovat a kdo by ho měl vystavovat, však zákon nestanovil.

Návrh zákona by měl být projednáván v nejbližších dnech.

Podle oficiálních zpráv ruského ministerstva zdravotnictví se z Rusů za posledních pět let stali téměř ukázkoví abstinenti. Z prohlášení šéfky úřadu Veroniky Skvorcovové vyplývá, že se spotřeba alkoholu na ruskou duši snížila o neuvěřitelných 80 procent.

Odborníci jsou ale ke střízlivění Rusů skeptičtí – podle nich se kvůli růstu cen vodky opět část obyvatel přestěhovala do domácích palíren, někteří dokonce opět propadli různým čisticím prostředkům, voňavkám nebo lékům s obsahem alkoholu.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat