Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Soud zrušil opatření, podle něhož musel spolek Kverulant odstranit článek o vyvádění církevního majetku

Kardinál Dominik Duka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Odvolací soud zrušil předběžné opatření, které nařizovalo spolku Kverulant z jeho webu odstranit článek o údajném vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Dominika Duky.
  15:25

Informaci ČTK potvrdil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Podle usnesení, které ČTK poskytl člen správní rady spolku Jan Urban, je téma článku věcí veřejného zájmu.

Kverulant v květnu zveřejnil na webu článek, ve kterém uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30 tisíc metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky. Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. „Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty,“ uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.

Sebeobrana se zbraní v ruce bude ústavně zakotvena. Senát potvrdil doplnění listiny

Arcibiskupství jeho tvrzení označilo za lživá, jde podle něho o útok jeho bývalého zaměstnance ředitele spolku Vojtěcha Razimy. Uvedlo, že poté, co s Razimou muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů arcibiskupství. Nadace Arietinum podle instituce byla založena Dukou jakožto vrcholným představitelem Arcibiskupství pražského, nejde tak o soukromou nadaci, ale o subjekt, který je transparentní a neoddělitelně propojený s arcibiskupstvím.

Funkcionáři pražského arcibiskupství jsou vždy i funkcionáři nadace, předsedou správní rady může být výhradně arcibiskup pražský, dodala církevní instituce. Veškeré nakládání s církevním majetkem také podle arcibiskupství podléhá interním schvalovacím procesům, je dlouhodobě plánováno a podléhá interní kontrole. Informace o svém hospodaření církev zveřejňuje ve výročních zprávách.

Duka se obrátil na soud s návrhem na vydání předběžného opatření a soud mu 13. května vyhověl. Kverulant se ale proti rozhodnutí odvolal. Soud jeho odvolání na konci června vyhověl. Soud uvedl, že si je vědom, že článek je k Dukovi velice kritický a že ho psal propuštěný zaměstnanec, který nemusí být objektivní.

Senát stopl omezení telefonického marketingu. Aby operátoři mohli oslovovat jen ty, kteří si to výslovně přáli

„To je ovšem jen jedna strana mince. Nelze totiž pominout ani to, že tématem předmětného článku je věc jednoznačně se týkající veřejného zájmu (nakládání s církevním majetkem v hodnotě stovek milionů korun) a že v předmětném článku popisovaná skutková fakta, jejichž správnost navrhovatel (Duka) napadá, mohou vyvolávat jisté pochybnosti či otázky,“ dodal soud.

Obecně prospěšná společnosti Kverulant se charakterizuje jako organizace, která brání veřejnost, když s ní mocní nehrají fér, a využívá k tomu všechny zákonné možnosti.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat