Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soudci budou mít pravidla, co mohou psát na internetu a sociálních sítích

Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

MIKULOV - Soudcovská unie se pokusí dát svým členům vodítko, jak se mohou projevovat na internetu a v sociálních sítích, aniž by se vystavovali riziku kárného řízení. Shromáždění, které v sobotu skončilo v Mikulově na Břeclavsku, dalo etickému soudu unie úkol, aby stanovil mantinely. Jde o problém, který justice řeší i v jiných státech, řekla prezidentka unie Daniela Zemanová.
  16:40

Podle Zemanové se ukazuje, že ne všichni soudci mají cit pro podobné situace, ovšem těžko jim to vytýkat. „Jsou to i nové společenské jevy. Důležité je nepředpokládat, že všichni všechno víme, ale tou diskusí rozvíjet, popisovat ta nová nebezpečí, problémy, a tím nastavovat větší citlivost soudců vůči těmto situacím,“ uvedla Zemanová.

Soudce má svobodu projevu, je však v souladu se zákonem a rozhodnutími kárného senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) limitován svou funkcí, a měl by proto vystupovat uměřeně. S nalezením správné míry má pomoci právě etický soud. Působí při Soudcovské unii, může se vyjadřovat ke konkrétním případům, ale i v obecné rovině.

Soudci by se měli k politice vyjadřovat obezřetně

Další škraloup soudce Horkého. Za pokažený rozsudek nad Kadlecem mu hrozí kárné řízení

Před kárným senátem nedávno stanul například liberecký soudce Miloš Zbránek. Dostal důtku za dva články na internetu, v nichž dehonestoval migranty a pracovníky neziskových organizací.

Také ústavní soudci letos v případě Kamila Kydalky z Městského soudu v Praze konstatovali, že soudci se musejí k politice a volbám vyjadřovat obezřetně, váže je povinnost zdrženlivosti. Kydalka chyboval, když aktivně vstoupil do debat kolem voleb v Mnichovicích u Prahy, žádný postih ale nedostal.

Ve středu naopak kárný senát NSS zprostil obvinění teplického soudce Miroslava Čapka. Kárná žaloba mu vytýkala například tón dopisu, který adresoval někdejšímu předsedovi okresního soudu Romanu Dobešovi. Stěžoval si v něm na kolegu a poukazoval na údajně nerovný přístup vedení k domnělým pochybením jednotlivých soudců.

Kárný senát zdůraznil, že soudci mají v rámci svobody projevu právo i na kritiku nadřízených či poměrů v justici. Čapek nepřekročil meze přiměřenosti, byť zvolil formu, kterou by podle předsedy kárného senátu Jakuba Camrdy „většina z nás, kteří také oblékáme soudcovský talár, nejspíš nevolila“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!