Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další škraloup soudce Horkého. Za pokažený rozsudek nad Kadlecem mu hrozí kárné řízení

Česko

  5:10
PRAHA - Soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Jiřího Horkého, který okopíroval obsáhlé pasáže z jiného spisu do rozsudku nad bourajícím expolicistou Karlem Kadlecem, patrně čeká disciplinární či kárné řízení. Kontrola jeho dřívějších rozhodnutí totiž ukázala, že nešlo o první pochybení. Serveru Lidovky.cz tuto informaci potvrdila ředitelka soudní správy Marcela Pröllerová.

Soud s bývalým policistou Kadlecem. foto:  Petr Topič, MAFRA

Městský soud v Praze zrušil na začátku měsíce expolicistovi a bývalému učiteli Policejní akademie Karlu Kadlecovi osmiměsíční podmínku a zákaz řízení na dva a půl roku za loňské nabourání dvou aut v opilosti. Důvod? Původní verdikt z letošního května podle odvolacího soudu obsahoval chybné pasáže.

Nesouvisející informace

V rozsudku, který zpracoval soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Jiří Horký, byly uvedené i části spisu týkajícího se úplně jiného obžalovaného. Protokol podle soudce Městského soudu v Praze Václava Kašíka, jenž na nízkou úroveň rozsudku upozornil, obsahoval také informace, které do něj vůbec nepatřily. Například rozhovor soudce se svědky.

Karel Kadlec.
Soud s bývalým policistou Kadlecem.

Kompletní spis proto Městský soud ve čtvrtek vrátil zpět. Horký tak bude muset vypracovat úplně nový rozsudek a znovu nařídit hlavní líčení.

Za profesní pochybení však čeká Horkého patrně i disciplinární či kárné řízení. „Na základě skutečností uvedených ve spisu a na základě provedené kontroly dřívějších rozhodnutí jmenovaného soudce, rovněž zrušených odvolacím soudem, bude zváženo přijetí disciplinárního či kárného opatření vůči jmenovanému soudci,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. Konkrétnější být nechtěla.

Dřívější prohřešky

Horký pracuje u Obvodního soudu pro Prahu 2 už více než patnáct let. Za tu dobu dostal od předsedy soudu jednu výtku. Už v předchozích letech se ale coby soudce dopustil několika přešlapů. Kvůli nim usilovali o jeho zbavení funkce hned dva ministři spravedlnosti.

Poprvé šlo o případ z konce devadesátých let minulého století, kdy podle informací MF DNES opomněl Horký požádat o prodloužení vazby pro Ivana Roubala, který byl v té době obviněný z několikanásobné vraždy. Jeho pochybení zachránili policisté, kteří muže později odsouzeného na doživotí zatkli za další trestné činy.

Horký tvrdil, že chtěl Roubala z vazby skutečně propustit, svědecké výpovědi jeho kolegů se ale nesly v opačném duchu. Exministryně Vlasta Parkanová chtěla soudce na základě tohoto případu odvolat, kárný senát Vrchního soudu v Praze mu ale nakonec jen na tři měsíce snížil plat o dvacet procent. Soudce nicméně ani tak ve funkci předsedy senátu nevydržel a začal pracovat na přípravném oddělení.

Tím problémy neustaly. Například v roce 2000 bývalý ministr Otakar Motejl navrhl Horkého úplně zbavit taláru a ještě téhož roku jej dočasně postavil mimo službu. Problémový soudce totiž nejprve vulgárně urazil předsedkyni senátu Vlastu Šafárikovou, dále se ukázalo, že jeho vinou nenastoupil do vězení odsouzený člověk a že zfalšoval protokol o jednání o propuštění na kauci, které se vlastně nikdy neuskutečnilo.

I přes to, že jej kárný senát na základě pochybení nepravomocně zbavil funkce, Nejvyšší soud mu nakonec dovolil zůstat v taláru. Tedy pod podmínkou, že nebude působit jako předseda senátu. Následně na přání vedení Městského soudu v Praze odešel pracovat k Obvodnímu soudu pro Prahu 2.

Zrušená nepravomocná podmínka

Právě případ expolicisty Kadlece znamená další škraloup v Horkého kariéře. Kauza se týká nehody z března roku 2015, po níž Kadlecovi policisté naměřili 1,5 promile alkoholu. Ačkoli řidič dostal podmínku a byl mu uložen zákaz řízení, případ se kvůli chybám soudce vrací zpět k obvodnímu soudu. Kadlece tak čeká nové hlavní líčení.

Březnová nehoda není jediná, kterou bývalý policista i lektor Policejní akademie za volantem zažil. Letos v dubnu boural v opilosti i na pražských Vinohradech, kde poškodil 29 zaparkovaných aut, za což mu hrozí až tři roky vězení.

Když ho tehdy dostihli policisté, odmítal nejprve orientační dechovou zkoušku a nechtěl předložit řidičský průkaz. Následně však souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve, kde mu bylo podle policie zjištěno 1,31 promile alkoholu. Škoda na havarovaných autech byla vyčíslena na více než dva miliony korun. Kadlece ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nechal propustit ze služby.

Na konci srpna pak ve stejné části metropole boural Kadlec ještě jednou. O trestu za poslední incident, při němž poškodil dvě vozidla, rozhodne pražský magistrát. Pozoruhodné ovšem je, že Kadlec řídil i přesto, že měl zákaz řízení. Tvrdil totiž, že doklady ztratil a nevydal je policistům. Ti ze zákona nemají možnost doklady zabavit zpětně.