Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kadlec může mít zbraně, varovala Policejní akademie. Policie ale k dalšímu postupu mlčí

Česko

  5:00
PRAHA - Policie měla informaci, že důstojník Karel Kadlec může mít kromě služebních zbraní také soukromé. Jestli mu je po loňské nehodě pod vlivem alkoholu zabavila, ale odmítá sdělit. Přitom po jeho nové demoliční jízdě z tohoto týdne se u něj ve voze podle dostupných informací zbraň našla.

Havarované auto v Šumavské ulici. foto:  František Vlček, MAFRA

Za svou zbraň si vybral terénní vůz, se kterým se na pražských Vinohradech rozhodl zdemolovat celkem 51 zaparkovaných aut. Policejní důstojník Karel Kadlec při svém řádění naštěstí nikoho nezranil. V jeho autě ale policie po nehodě našla podle neoficiálních informací zbraň.

O ty služební přišel Kadlec už po své první nehodě z března loňského roku, kterou také způsobil pod vlivem alkoholu. Tehdy mu je zabavila sama Policejní akademie, kde v té době působil. „Zbraně byly odebrány v souladu s interními předpisy Policie ČR,“ uvedl na dotaz František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy.

Policejní důstojník Karel Kadlec.

Podle informací serveru Lidovky.cz se akademie ještě v den nehody obrátila také na pražskou policii. Výslovně ji uvědomila o tom, že je Kadlec držitelem soukromých střelných zbraní, a příslušný odbor by z toho měl vyvodit patřičná opatření.

Zjištění serveru Lidovky.cz potvrzuje dřívější vyjádření prorektora Hřebíka. „Ihned po nehodě jsme informovali Krajské ředitelství Policie Hlavního města Prahy, které tuto problematiku má v gesci,“ uvedl (více čtěte ZDE).

  • „Dle informace soudce je to dotaz výhradně na policii. Soud o zbraních a jejich držením nerozhoduje. Je to správní řízení,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.

Jak policie s informací naložila a zdali Kadlecovi zbraně dočasně zabavila už po první nehodě, ale oficiální místa komentovat odmítají. „K zodpovězení dotazů nejsme bohužel kompetentní. První nehoda je v pravomoci příslušného soudu,“ odpověděla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová na dotaz, jak s podnětem od Policejní akademie naložili. Ani na telefonicky zopakovaný dotaz, jak policie v případě policejního důstojníka dále postupovala, nechtěla být sdílnější. „Je to živá věc, v daném případu ještě nebylo rozhodnuto,“ doplnila k tomu.

Zdali byla u Kadlece skutečně nalezena zbraň a jestli na ni měl oprávnění, nechce komentovat ani Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Věc nyní prověřujeme, více informací uvolněno nebylo,“ sdělila mluvčí Radka Sandorová.

Dvě nehody, stejné scénáře

Policejní důstojník Karel Kadlec tento týden na pražských Vinohradech naboural celkem 51 aut. Podle svědků z místa nehody do některých vozů narážel opakovaně a úmyslně. Policistům na místě nejprve odmítl dechovou zkoušku a neukázal ani řidičský průkaz. Později ve zdravotnickém zařízení mu naměřili více než jedno promile alkoholu.

Prakticky stejnou taktiku použil při své dopravní nehodě v březnu loňského roku na Náměstí Bratří Synků. Tehdy mu také naměřili více než jedna promile alkoholu. Od té doby se spekuluje, že má Kadlec psychické problémy, které řeší alkoholem. Jeho špatný psychický stav souvisí podle neoficiálních informací s rozvodem, kvůli kterému nemá dobré vztahy s exmanželkou.

Podle poslance za TOP 09 Daniela Korte, který zasedá v poslaneckém výboru pro bezpečnost, je odpovědnost za Kadlecovy soukromé zbraně výhradně na policii. Zvláště poté, co dostala informaci od Policejní akademie.

Policisté shánějí řidiče havarovaných aut.

„Jednoduchým nahlédnutím do registru zbraní měla (policie) jednat a zjistit, že má (Karel Kadlec) soukromé zbraně a odebrat mu je. Jestli to neudělala, je to dost závažné pochybení,“ uvedl Korte na dotaz serveru Lidovky.cz s tím, že k odebrání zbraní by mělo dojít po sdělení obvinění.

Debatu ohledně držení soukromých zbraní otevřela naposledy tragédie v Uherském Brodě. V únoru loňského roku do tamní restaurace Družba vešel ozbrojený třiašedesátiletý muž, zastřelil osm osob a jednu těžce zranil. Po dvou hodinách, kdy se s ním policie snažila vyjednávat, spáchal sebevraždu. Sám muž i jeho manželka byli podle místních obyvatel podivíni a psychicky labilní. Střelec se oficiálně, na rozdíl od své ženy, s psychickou nemocí neléčil. Střelcova rodina se dokonce snažila zabránit, aby muž získal zbrojní průkaz. Neuspěla.

Také policejní důstojník Kadlec podle výpovědi zasahujících policistů a svědků z místa nehody vypadal rozrušeně. „Působil velmi zmateně a při následné kontrole odmítl provedení orientační dechové zkoušky a předložit řidičský průkaz,“ uvedla Andrea Zoulová (více čtěte ZDE).

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už avizoval, že pokud se Kadlecův exces potvrdí a bude mu sděleno obvinění, propustí ho ze sboru (více čtěte ZDE).

Motorkář nepřežil srážku s osobním autem.
Majitel poničeného auta.
Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...