Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policejní akademie Kadlece neřešila, tvrdí Chovanec. Není to pravda, zlobí se rektor

Česko

  9:23
PRAHA - Rozhořel se další spor mezi Policejní akademií a ministrem vnitra Milanem Chovancem. Rektor Josef Salač se ohradil proti výroku šéfa rezortu, že škola nepostupovala dostatečně razantně už po první nehodě důstojníka Karla Kadlece. Salač se brání, že víc udělat nemohl, což mu mělo potvrdit i ministerstvo.

Policisté s řidiči na Vinohradech řeší hromadnou nehodu. foto:  František Vlček, MAFRA

„Ministr vnitra jako nejvyšší služební funkcionář policistů převedl kompetence nad policisty Policejní akademie zpět na sebe v záři 2015, a to z důvodu nečinnosti rektora akademie, který i přes závažné podezření pana Kadlece ze spáchání trestného činu, kdy se vloni pokoušel utéci od nehody spáchané s největší pravděpodobností pod vlivem alkoholu, nechával tohoto policistu nadále na akademii působit,“ sdělilo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě ke kauze Kadlece, který naboural pod vlivem alkoholu 51 aut.

Současný rektor Josef Salač.

Proti tomu se však rektor Policejní akademie důrazně ohradil. „Jde o účelové tvrzení, které neodpovídá skutečnosti,“ tvrdí. „Poté, co došlo k první dopravní nehodě Karla Kadlece, byla ze strany akademie učiněna opatření,“ míní Salač.

Akademie prý stáhla Kadlece z výuky a do školy docházel jen proto, aby dokončil pětiletý vědecký úkol. Také skončil jako vedoucí katedry a přišel o hodnost plukovníka. Aby se předešlo dalším incidentům, byly Kadlecovi také ihned odebrány služební zbraně - což je mimo jiné i v interních předpisech policie.

Víc podle rektora dělat nešlo. „Dle dostupných odborných stanovisek nebylo možno z mé strany po právní stránce učinit další kroky,“ brání se.

Salač tvrdí, že se ministerstva ptal, zdali nemá na Kadlecovu kauzu jiný právní názor. “Náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková odpověděla, že postup vůči policistovi Kadlecovi je čistě v mé kompetenci,“ sdělil rektor. Dopis náměstkyni i s odpovědí má server Lidovky.cz k dispozici.

Alkoholové ‚excesy‘ policisty Kadlece. Služební zbraně mu zabavili už loni

„Výše uvedené kroky jsou jasným důkazem, že jsem ve věci od samého počátku konal aktivně a postupoval v souladu s platnými předpisy tak, aby policista Kadlec nevyučoval studenty,“ dodává Salač.

Demoliční jízda

Kadlec na sebe upozornil, když při své „demoliční jízdě“ na Vinohradech naboural 51 aut a způsobil škodu přes dva miliony korun. Policisté mu naměřili přes jedno promile. Důstojník navíc neměl vůz pojištěný. Nabouraná auta jsou v Šumavské ulici v úseku dlouhém několik set metrů. Pak Kadlec ještě odbočil do Máchovy ulice, kde ho policisté zatkli.

Karel Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy už v minulosti. Po nehodě v březnu 2015 mu totiž policisté naměřili 1,45 promile v dechu. Odběr krve a moči ale Kadlec odmítl. V lednu ho pak soud nepravomocně zprostil obžaloby, nespáchal prý trestný čin, ale jen přestupek. Odvolací soud ale následně vyhověl odvolání státního zástupce a případ bude znovu řešit obvodní soud.

TLAK NA POLICEJNÍ AKADEMII?

 • Policejní akademie čelí tlakům dlouhodobě. V říjnu loňského roku univerzita odebrala magisterský titul Františku Vaverovi, mimo jiné i kvůli plagiátorství. Vavera byl přitom horkým adeptem na takzvaného superúředníka, který by velel celé státní správě, a v té době vedl kabinet náměstkyně Pálkové.
 • LIDOVKY.CZ: Přijde Vavera i o doktorský titul? ́Policejní akademie řeší další plagiátorství
 • LIDOVKY.CZ: Vavera na vnitru končí po plagiátorské aféře. Prý je to jen shoda okolností
 • Na přelomu roku poslalo ministerstvo na akademii hloubkovou kontrolu. Vedení školy ji tehdy označilo za nestandardní. František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy, upozornil, že škola musela například vyčíslovat náklady na jednoho studenta denního studia. Ministr vnitra tuto kritiku odmítl.
 • LIDOVKY.CZ: Kontrola ministerstva je nestandardní, stěžuje si policejní akademie
 • Jak také informoval server Lidovky.cz, nedávno se objevil poslanecký přílepek k novele zákona o vysokých školách. Podle úpravy, kterou na žádost náměstkyně ministra vnitra Pálkové (KDU-ČSL) do zákona přidal lidovecký poslanec Mihola, by měla Policejní akademie spadat nově plně pod ministerstvo vnitra.
 • LIDOVKY.CZ: Lidovec Mihola stvořil přílepek na přání vnitra. Ztratíme nezávislost, zní z Policejní akademie
 • Areál Policejní akademie ČR v pražské Lhotce.

  Autor: