Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pokud se potvrdí podezření o Kadlecově excesu, propustím ho, říká Chovanec

Česko

  14:08
PRAHA - Ministr vnitra zatím s vyhozením policejního důstojníka Karla Kadlece vyčkává. Milan Chovanec sice jeho čin odsoudil, uvedl však, že ho propustí, až obdrží usnesení o zahájení trestního stíhání. „Takovéto chování nemá ve společnosti místo,“ doplnil ministr vnitra. Sám Kadlec nehodu komentovat nechce.

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní důstojník Karel Kadlec. foto: KolážLidovky.cz

„Pokud nám GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů) potvrdí aktuální podezření o dalším excesu pana Kadlece, okamžitě tohoto člověka propustím z policejního sboru. Takovéto chování nemá ve společnosti místo a není možné, aby někdo tímto způsobem ohrožoval životy a majetek občanů, a kazil tak pověst slušných policistů,“ okomentoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) demoliční dopravní nehodu policejního důstojníka Karla Kadlece.

Kadlec v úterý na pražských Vinohradech naboural celkem 51 aut, předběžná škoda je zatím stanovena na dva miliony korun. Kadlec však podle všeho neměl povinné ručení (více čtěte ZDE). Policistům na místě nejprve odmítl dechovou zkoušku a neukázal jim ani řidičský průkaz. Při odběru krve ve zdravotnickém středisku nakonec s dechovou zkouškou souhlasil, test ukázal přes jedno promile alkoholu.

Nejedná se přitom o Kadlecovu první dopravní nehodu. Pod vlivem alkoholu řídil i loni v březnu. „Už na podzim loňského roku jsem postavil pana Kadlece mimo službu, a to až do vyšetření podezření, že už v roce 2015 spáchal nehodu pod vlivem alkoholu,“ doplnil Chovanec.

Policejní důstojník Karel Kadlec.
 • Ministr vnitra na sebe převedl pravomoc nad policisty z Policejní akademie loni v září.
 • „A to z důvodu nečinnosti rektora akademie, který i přes závažné podezření pana Kadlece ze spáchání trestného činu, kdy se vloni pokoušel utéci od nehody spáchané s největší pravděpodobností pod vlivem alkoholu, nechával tohoto policistu nadále na akademii působit,“ uvedla mluvčí rezortu Lucie Nováková.
 • Policejní akademie se ale proti vyjádření ministerstva ostře ohradila. „Poté, co došlo k první dopravní nehodě Karla Kadlece, byla ze strany akademie učiněna opatření,“ uvedl rektor Josef Salač.
 • LIDOVKY.CZ: Policejní akademie Kadlece neřešila, tvrdí Chovanec. Není to pravda, zlobí se rektor

Bývalý lektor Policejní akademie Kadlec totiž spadá do pravomoci ministra vnitra. „Pan Kadlec již na Policejní akademii nepůsobí. Je zproštěn výkonu služby. Policejní akademie vůči Karlu Kadlecovi nemá pravomoc přijímat žádná personální opatření,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy. Na stránkách Policejní akademie byl Kadlec stále veden jako pracovník na Katedře profesní přípravy, ve středu ho škola vymazala.

Server Lidovky.cz se snažil Kadlece kontaktovat skrze jeho advokáta Karla Brücklera. „S ohledem na mlčenlivost se k případu nebudeme vůbec vyjadřovat,“ sdělil pouze koncipient v jeho kanceláři a komentovat nechtěl ani motiv činu.

Případ řeší inspekce

Kadlecův případ nyní řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů, je podezřelý z ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu poškození cizí věci.

„V tuto chvíli nelze vyloučit, že se pachatel dopustil také dalších trestných činů. To bude zřejmé až po stanovení výše škody a vyhodnocení všech videozáznamů,“ doplnila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Na sociální síti Twitter připomněl bývalý šéf inspekce Ivan Bílek, že pro tyto případy, kdy se činu dopustí příslušník bezpečnostního sboru, slouží příslušný paragraf zákona o služebním poměru. Ten říká, že příslušníka je možné okamžitě propustit, pokud „porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru“.

S tímto krokem ale ministr Chovanec ještě vyčká. „V případě obdržení usnesení o zahájení trestního stíhání propustí ministr vnitra tohoto policistu podle uvedeného paragrafu,“ doplnila mluvčí Nováková s tím, že v takovém případě nebude mít Kadlec právo na výsluhy.

Majitel poničeného auta.
Policie nakládá nabourané auto policejního důstojníka Karla Kadlece.

Policii se dosud podařilo sehnat asi 21 majitelů vozů z celkových 51 poškozených. Nabouraná auta byla vesměs v Šumavské ulici v Praze na Vinohradech, a to v úseku dlouhém několik set metrů. Kadlec poté odbočil do Máchovy ulice, kde ho policie zadržela. Podle mnohých svědků, se kterými mluvil server Lidovky.cz, to vypadalo, že Kadlec do vozidel najíždí schválně a dokonce i opakovaně.

Přesně 1,5 promile alkoholu v dechu naměřili policisté Kadlecovi také při loňské nehodě na Náměstí bratří synků. Tehdy narazil do vozu, které před ním zastavilo před přechodem pro chodce. U soudu však policista tvrdil, že v noci před nehodou vypil čtyři panáky tvrdého alkoholu a k tomu dvě piva. Případ však bude znovu řešit soud. Obvodní soud pro Prahu 2 totiž konstatoval, že se jedná o přestupek, Městský soud v Praze ale vrátil věc k novému projednání.

Autor: