Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policista Kadlec nebyl pojištěný. Jeho ‚demoliční jízda‘ způsobila škodu přes 2 miliony

Česko

  12:35
PRAHA - Demoliční jízda policisty Karla Kadlece podle posledních odhadů způsobila škodu přes dva miliony a poničila 51 vozidel. Auto bývalého vyučujícího na policejní akademii ale nebylo s největší pravděpodobní pojištěné. Za to mu hrozí ve správním řízení navíc pokuta až 40 tisíc. Poškození lidé ale i tak dostanou škody proplacené.

Policie nakládá nabourané auto policejního důstojníka Karla Kadlece. foto:  František Vlček, MAFRA

Motiv ničivé úterní jízdy policisty Kadlece na Vinohradech není zatím známý. V den, kdy se ale demoliční řádění odehrálo, měl dorazit k odvolacímu soudu za nehodu, kterou způsobil v opilosti. Podle jeho advokáta se ale omluvil pro nemoc, uvedl server Novinky.cz.

Jako Hepnarová? Ne, Kadlec nezvládá selhání, potřebuje ústavní léčbu, míní psycholožka

Nyní se pomalu začínají sčítat škody. Podle ČTK se policii zatím podařilo kontaktovat ani ne polovinu majitelů nabouraných aut. Účet za Kadelcovu jízdu by podle prvních odhadů měl přesáhnout 2 miliony. Kadlec podle posledních informací neměl u svého vozu ani zaplacené povinné ručení.

„Pro případy, kdy škodu způsobí nepojištěné vozidlo, tak je tu Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která to uhradí z nadačního fondu a bude to následně vymáhat po tom viníkovi. Postižených se to tak vůbec nedotkne,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ČKP Aleš Povr. Škoda by se měla hradit až do 35 milionů za majetek i zdraví. K žádnému zranění podle všeho ale nedošlo, i když policista v jednom případě jen těsně minul muže s dětmi.

Možná se pojistil

Existuje však ještě možnost, že se Kadlec těsně před svým řáděním pojistil. “Naše databáze má určitou setrvačnost. Kdyby se pojistil včera, tak to ještě neuvidíme,“ prozradil Povr. Jízda bez pojištění by navíc mohla Kadlece přijít ještě na dalších 40 tisíc korun, neboť je nezákonná a pravděpodobně skoční před správním řízením.

Podle policie důstojník před jízdou pil. Naměřili mu totiž něco málo přes jedno promile, což by i v případě řádně pojištěného vozidla byl důvod, aby po něm pojišťovna zaplacenou částku vymáhala.

Majitel poničeného auta.
Policie nakládá nabourané auto policejního důstojníka Karla Kadlece.

Karel Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy už v minulosti. Po nehodě v březnu 2015 mu totiž policisté naměřili 1,45 promile v dechu. Odběr krve a moči ale Kadlec odmítl. V lednu ho pak soud nepravomocně zprostil obžaloby, nespáchal prý trestný čin, ale jen přestupek. Odvolací soud ale následně vyhověl odvolání státního zástupce a případ bude znovu řešit obvodní soud.

Nabouraná auta jsou v Šumavské ulici v úseku dlouhém několik set metrů. Pak řidič ještě odbočil do Máchovy ulice, kde ho policisté zatkli.

Autor: