Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nehodu opilého policisty řeší inspekce. Škoda zatím přesáhla 2 miliony

Česko

  10:55aktualizováno  13:47
PRAHA - Policie dosud sehnala majitele 21 z 51 aut, které v úterý na pražských Vinohradech naboural opilý policista. Škoda tak zatím přesáhla dva miliony korun, sdělila ve středu mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Zadrženým řidičem je bývalý policejní pedagog a důstojník Karel Kadlec. Případ převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), řekla její mluvčí Radka Sandorová.

Nabourané auto policejního důstojníka Karla Kadlece. foto:  František Vlček, MAFRA

Kadlec je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu poškození cizí věci. Když ho policisté dostihli v Máchově ulici, tak nejprve odmítl provedení orientační dechové zkoušky a nechtěl policistům ukázat řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. „Ve zdravotnickém zařízení se nakonec podrobil i zmíněné orientační dechové zkoušce, která ukázala hodnotu přesahující jedno promile,“ doplnila Zoulová.

Policie nakládá nabourané auto policejního důstojníka Karla Kadlece.
Nabourané auto policejního důstojníka Karla Kadlece.

Případ bude řešit GIBS, jejíž příslušníci ve středu dopoledne od policie přebírali materiály k nehodě. GIBS podle Sandorové nyní povede standardní vyšetřování. Případné obvinění Kadlece nebo ukončení vyšetřování nejspíš potrvá delší dobu vzhledem k velkému množství poškozených. Vyslechnuti také budou muset být svědci. Podle některých svědků řidič najížděl do aut schválně či opakovaně - čtěte: Bylo to cílené. Mstil se světu, tvrdí svědci o ‚demoliční jízdě‘ policisty

Kadlec už opilý řídil

Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy i v minulosti. Loni v březnu v Praze podle obžaloby neubrzdil svůj jeep a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Přivolaní policisté mu naměřili 1,5 promile alkoholu v dechu, odběr krve Kadlec odmítl.

Policista Kadlec při divoké jízdě na Vinohradech naboural přes 50 aut. Těsně míjel chodce

Kadlec pak u soudu tvrdil, že v noci před nehodou vypil dvě piva a čtyři panáky tvrdého alkoholu. Krev prý neodevzdal kvůli tomu, že ho urazil lékař. Obvodní soud pro Prahu 2 nejprve policistu nepotrestal s odůvodněním, že se jedná jen o přestupek. Městský soud v Praze ale následně vyhověl stížnosti státního zástupce a případ nižšímu soudu vrátil.

Obvodní soud se měl znovu začít případem zabývat v úterý dopoledne, tedy několik hodin předtím, než Kadlec na Vinohradech havaroval. Mluvčí soudu Marcela Pröllerová ve středu řekla, že hlavní líčení nebylo zahájeno, protože se z něj Kadlec prostřednictvím svého advokáta ze zdravotních důvodů omluvil. Proces tak byl přeložen na 3. května, kdy by měl podle Pröllerové přesněji vysvětlit, proč k soudu nepřišel.

Ministr vnitra Milan Chovanec postavil ke konci loňského roku Kadlece mimo službu a policejní důstojník byl také odvolán z funkce na Policejní akademii. Pokud se podle Chovance potvrdí i nová podezření, tak ho hodlá ze sboru propustit bez nároku na výsluhy. Podle ministerstva to je možné v případě, když příslušník policie poruší služební slib tím, že se dopustí zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru. „Pokud nám GIBS potvrdí aktuální podezření ze včerejšího dne o dalším excesu pana Kadlece, okamžitě tohoto člověka propustím z policejního sboru. Takovéto chování nemá ve společnosti místo,“ uvedl Chovanec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!