Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jako Hepnarová? Ne, Kadlec nezvládá selhání, potřebuje ústavní léčbu, míní psycholožka

Česko

  11:59
PRAHA - Bývalý učitel z Policejní akademie a důstojník Karel Kadlec při své úterní zběsilé jízdě pražskými Vinohrady naboural desítky aut, vjížděl na chodníky a ohrozil i několik chodců. „Je evidentní, že by se měl léčit,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz psycholožka Vlasta Rehnová z vedení Asociace dopravních psychologů. Mstu společnosti v tom ale nevidí.

Muž fotografuje poškozená auta. foto:  František Vlček, MAFRA

Lidovky.cz: Co vede člověka k tomu, aby sedl v opilosti za volant a boural jedno auto za druhým?
Je to známka jeho osobního selhání. Udělal to již před rokem (po nehodě v březnu 2015 mu totiž policisté naměřili 1,45 promile v dechu, odběr krve a moči tehdy Kadlec odmítl - pozn. red.). Alkohol zkrátka absolutně nezvládá. Má těžký osobní problém, který řeší alkoholem a je evidentní, že by se měl léčit.

Lidovky.cz: Lze jeho divokou jízdu, při níž naboural přes padesát aut a míjel chodce s kočárkem, přičítat jen alkoholu? Nemohla jít o jeho mstu lidem, s trochou nadsázky, podobně jako třeba u vražedkyně Olgy Hepnarové?
To si nemyslím. Není prokázané, že to udělal schválně. Je to extrémní chování, může v tom být i nějaká agrese, ale viděla bych to spíše tak, že má těžký osobní problém. Jakého druhu, to už je na zkoumání odborníků. Určitě na něj budou mít znalecké posudky.

Lidovky.cz: O jaký druh agrese by podle vás mohlo jít?
Řidiči jsou buď agresivní a vybíjejí si to v takovém relativně dobrém duševním rozpoložení. Tedy že si tu agresi užívají. A pak jsou lidé, kteří pijí náhodně a pak náhodně bourají. Ale on (Kadlec) to udělal opakovaně. Dala bych to do souvislosti i s tím jeho soudem (v lednu jej soud zprostil obžaloby, odvolací soud pak ale vyhověl odvolání státního zástupce a a případ bude znovu řešit obvodní soud, v úterý mělo být první jednání, ale Kadlec se z něj ze zdravotních důvodů omluvil, následně pak zdemoloval auta na Vinohradech - pozn. red.). On to bere jako svoje selhání. Není totiž běžným občanem - měl učit policisty a jít vzorem pro společnost. Jenže selhal a neumí to řešit jinak než alkoholem.

Bývalý učitel z Policejní akademie a důstojník Karel Kadlec při své úterní...
Havarované auto v Šumavské ulici.

Lidovky.cz: Naboural padesát aut, která v divoké jízdě odtlačil až ke zdi domů. Vozidla tvořila řadu až několik set metrů dlouhou. Nic ho nezastavilo. O čem to svědčí?
Naměřili mu 1,04 promile alkoholu v krvi. To už je hodně a jeho rozhodování tím bylo ovlivněno. Není možné po něm v takové situaci vyžadovat rozumné řešení, tedy, že by šlápl na brzdu. Těžko říct, jestli v tom byl vztek na všechny. To jsou jen spekulace. Doufám, že tohle bude předmětem řešení u soudu. Už to totiž nejde jen přestupek. (Kadlec je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu poškození cizí věci - pozn. red.) Je evidentně ve stavu, který ho vylučuje z účasti v dopravě úplně. I v osobním životě má ale velký problém.

Lidovky.cz: Nezastavil ho ani moment, kdy těsně míjel chodce s kočárkem.
To podle mě také vůbec nevnímal. Jakmile je v tom alkohol a on byl v nějakém duševním rozpoložení, pak není schopen rozumně uvažovat. Je v tom i zúžení zorného pole, to znamená, že chodce na chodníku ani nemusel vnímat.

Lidovky.cz: Jaká léčba by pro něj byla vhodná?
Jedině ústavní. Ambulantní určitě ne.

Lidovky.cz: Měl by být v ústavní péči jen kvůli závislosti na alkoholu nebo i kvůli jeho agresivnímu chování?
Celkově. On měl být už dávno v nějakém režimu léčení. Není to jen záležitost toho, aby už dále nepil. Musí jít o celkové řešení jeho osobnosti.

Pronájem bytu 2+1 63 m2
Pronájem bytu 2+1 63 m2

V Poli, Hranice - Hranice IV-Drahotuše, okres Přerov
14 800 Kč/měsíc