Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alkoholové ‚excesy‘ policisty Kadlece. Služební zbraně mu zabavili už loni

Česko

  6:00
PRAHA - Při své poslední jízdě autem zdemoloval policejní důstojník Karel Kadlec celkem 51 aut. Podle všeho úmyslně. Nebyla to ale jeho první nehoda v opilosti. Po té z loňského března mu Policejní akademie dokonce odebrala služební zbraně. Zdali měl i nějaké soukromé, ale policie včetně inspekce odmítá komentovat. Kadlec má přitom podle několika zdrojů psychické problémy.

Policejní důstojník Karel Kadlec. foto: iDNES.tv

Dvě nehody a prakticky stejné scénáře. Když policejní důstojník Karel Kadlec řídil v opilosti loni v březnu, odmítl policistům dechovou zkoušku a nevydal jim ani řidičský průkaz. Prý ho u sebe neměl. A podobně se choval i tento týden, kdy na pražských Vinohradech naboural celkem 51 zaparkovaných aut (o incidentu ČTĚTE ZDE).

Už kvůli první dopravní nehodě byl postaven mimo službu a nyní pobírá polovinu platu. Jako policistovi mu také Policejní akademie, kde v té době působil, odebrala služební zbraně.

Muž fotografuje poškozená auta.

„Policejní akademie odebrala Karlu Kadlecovi služební zbraně ihned poté, co 10. března 2015 spáchal dopravní nehodu. Zbraně byly odebrány v souladu s interními předpisy Policie ČR,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy.

Soukromé zbraně

Kromě toho ale mohl Kadlec disponovat také soukromými zbraněmi. Policejní důstojník však další dopravní exces už nechce komentovat. „S ohledem na mlčenlivost se k případu nebudeme vůbec vyjadřovat,“ vzkázal pak koncipient z advokátní kanceláře Karla Brücklera, který Kadlece zastupuje.

Policista Kadlec nebyl pojištěný. Jeho ‚demoliční jízda‘ způsobila škodu přes 2 miliony

Zdali měl Kadlec také soukromé zbraně a jestli mu i ty byly po loňské nehodě zabaveny, nelze z oficiálních míst zjistit. „Policejní akademie touto informací nedisponuje. Nicméně ihned po nehodě jsme informovali Krajské ředitelství Policie Hlavního města Prahy, které tuto problematiku má v gesci,“ doplnil ještě prorektor Hřebík.

Podle neoficiálních informací totiž byla v úterý v Kadlecově autě nalezena zbraň. To ale pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová odmítla komentovat a odkázala na generální inspekci. „V dotazované věci probíhá prověřování a informace, na které se ptáte, ke zveřejnění v této fázi uvolněny nebyly,“ uvedla pouze její mluvčí Radka Sandorová.

Podle několika zdrojů z policistova okolí se přitom poslední dobou potýkal s psychickými problémy. Ty souvisely s jeho rozvodem, kvůli kterému nemá dobré vztahy s exmanželkou. To by také vysvětlovalo, že mu při obou dopravních nehodách policie naměřila více než jedno promile alkoholu.

„Působil velmi zmateně a při následné kontrole odmítl provedení orientační dechové zkoušky a předložit řidičský průkaz,“ popsala jeho chování po demoliční jízdě policejní mluvčí Andrea Zoulová. Ve zdravotnickém zařízení mu nakonec naměřili více než jedno promile alkoholu.

O možných problémech s alkoholem se spekuluje od jeho loňské nehody na pražském Náměstí Bratří Synků. Tehdy svým vozem naboural řidičku, která zastavila před přechodem pro chodce. Když se snažil od dopravní nehody ujet, vrazil ještě do vozidla odtahové služby. Policisté mu naměřili 1,5 promile.

Konec u policie

Bývalý šéf generální inspekce Ivan Bílek na sociální síti upozornil, že k okamžitému propuštění může ministr sáhnout v případě, pokud policista „porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru“.

Motorkář nepřežil srážku s osobním autem.
Majitel poničeného auta.

Ministr vnitra Milan Chovanec se prozatím rozhodl ještě vyčkat a uvedl, že Kadlece podle tohoto paragrafu propustí, jakmile mu bude sděleno obvinění. „V případě obdržení usnesení o zahájení trestního stíhání propustí ministr vnitra tohoto policistu podle uvedeného paragrafu,“ uvedl mluvčí rezortu Lucie Nováková. Kadlec by v takovém případě přišel o právo na výsluhu (více čtěte ZDE).

Jako Roman Janoušek

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!