Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Souhlas k průzkumu lithia podmíněný zákonem. Ministerstvo ho muselo vydat, říká Brabec

Povolení k průzkumu ložisek lithia v Česku muselo ministerstvo životního prostředí ze zákona soukromé firmě prodloužit. V pátek to řekl ministr Richard Brabec (ANO). V případě nesouhlasu mohlo podle něj ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužení zastavit. Šéf ANO Andrej Babiš kritizoval memorandum o těžbě lithia mezi MPO a firmou European Metals Holdings.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
HH

H. Hombre

7. 10. 2017 13:20

Demokraté zase chystají kulišárnu.

0 0
možnosti

7. 10. 2017 12:06

Je úplně lhostejné,kdo dělá průzkum ložisek surovin.Zde horníci čekají na novou příležitost práce.Bateria Slaný snad ještě existuje a místo pro zpracování suroviny je rovněž v této oblasti.Na komunistické způsoby raději zapomeňte.Stačí ty zákony,co jsou.Jen je dodržovat.A socany se Sobotkou v čele pečlivě hlídat a nepustit je k takovým jednáním.Jedna zkušenost s OKD by měla stačit.

0 0
možnosti
VHK

V. Kotas

7. 10. 2017 3:48

Těžba, zpracování lithia do konečného produktu, musí zůstat v rukách státu. I za cenu, že zaplatí nějakou pokutu australanům za zmařenou investici (jako za tv NOVA ). Strategické suroviny ( to je i voda ) musí patřit státu a ten z nich musí mít prospěch/zisk pro celou společnost. A i o tom, by měli uvažovat nyní voliči. Zda se chtějí přibližovat Švýcarsku, nebo se ještě více stávat kolonií.

0 0
možnosti
JN

J. Novák 567

7. 10. 2017 4:56

A nebylo by tedy lepší zase začít znárodňovat? No, řekněte, co dnes není ve prospěch či ve jméu zisku? A protože je to v podstatě všechno, tak to, co se vyrábí, je ve prospěch celé společnosti a měl by to tedy vlastnit stát, né? Jinak nevím, proč bychom se měli přibližovat Švýcarsku. Ono je celkem jasné, že poměry, uspořádání a vůbec celé Švýcarsko se naprosto zbytečně idealizuje a přeceňuje.

0 0
možnosti
KJ

K. Jež 888

6. 10. 2017 22:14

Citace :

A zatím se nikdy nestalo, že by někdo z ministerstva zpochybnil, že by taková licence v souladu se surovinovou politikou nebyla,“ uvedl Brabec. Podle něj by MŽP nemohlo licenci udělit právě jen tehdy, pokud by s tím nesouhlasilo MPO.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/souhlas-k-pruzkumu-lithia-podmineny-zakonem-ministerstvo-ho-muselo-vydat-rika-brabec-gqh-/zpravy-domov.aspx?c=A171006_200214_ln_domov_ele

A zde je zakopán veliký pes. Vláda měla schválit zákon, který praví, že jde o strategickou surovinu a strategický zájem státu. Novou baterku ze Startreku hned tak někdo nevymyslí a cena bude jen stoupat. Má být ze zákona založen státní podnik pro těžbu a prodej strategické suroviny a výtěžek má být využit ve prospěch státu, tedy občanů, například na stipendia, podporu výzkumu a vývoje technologií.

0 0
možnosti
RD

6. 10. 2017 23:23

Není zdaleka jisté, jestli vámi navrhované řešení je pro stát výhodnější. Australané uhradí z vlastní kapsy nákladný průzkum, který ovšem nemusí dopadnout pozitivně. Stát to nestojí ani korunu, naopak inkasuje poplatky za licenci. Pokud vše skončí úspěšně, tj. povolením hornické činnosti v nově stanoveném dobývacím prostoru, Australané budou muset vybudovat těžební závod, instalovat technologie, najmout a zapracovat zaměstnance. Zisky z těžby zdaní v Česku a navíc státu a dotčeným obcím odvedou úhrady z množství vydobytých nerostů, jejichž sazbu (10.692,- Kč za tunu Li) může stát případně změnit. Po skončení těžby Australané zaplatí sanaci dotčeného území, a to z finanční rezervy, kterou budou muset od počátku tvořit. Z Česka odejde "jen" zisk po zdanění, stát nemusí hnout ani prstem ani navíc riskovat, že případný český státní podnik nebude dostatečně efektivní, jak už takové podniky bývají.

0 0
možnosti